Aká je najlepšia teplota na vaporizáciu?

Foto: vapefully.com/sk
Konopkar, 21. augusta 2017

Vaporizácia prináša pri použití rôznych teplôt úplne odlišné výsledky. Zároveň dokážeme úpravou teploty ovplyvniť účinky odparovanej marihuany. Umožňuje to prispôsobiť pôsobenie vaporizácie podľa situácie či potrieb užívateľa. Ako obmeníme účinok marihuany zmenou vaporizačnej teploty? Ktorá teplota je najvhodnejšia?

Najdôležitejší faktor v procese vaporizácie je teplota. Vaporizácia marihuany spočíva v tom, že dochádza k odparovaniu kanabinoidov zo sušiny, teda aktívnych látok zodpovedných za pôsobenie marihuany. Tento proces je možný iba pod podmienkou, že presne regulujeme teplotu – musí byť dosť vysoká, aby k vaporizácii vôbec došlo, ale zároveň taká nízka, aby nedošlo k vzplanutiu sušiny. O aké teploty ide?

 

 

“Vaporizácia marihuany nastane, keď teplota prekročí 157 °C, teda bod varu THC. Aby sa však uvoľnilo dostatočné množstvo kanabinoidov, za minimálnu zmysluplnú teplotu vaporizácie sa považuje 175 °C.

Za hornú hranicu sa zase pokladá 230 °C – ide o najvyššiu hladinu, pri ktorej je vaporizácia možná bez toho, aby sušina začala horieť,” vraví Peter Horváth z e-shopu VapeFully, ktorý sa špecializuje na prvotriedne vaporizéry.

Keď to zhrnieme, tak hoci teoreticky môže vaporizácia nastať od 157 °C do 230 °C, tak prakticky je možná pri použití teplôt v rozmedzí 175-230 °C.

Pôsobenie vaporizácie sa však líši podľa toho, akú teplotu z tohto rozpätia použijeme. Napríklad na sedatívny účinok (upokojenie) treba aplikovať inú teplotu ako pri snahe dosiahnuť zmiernenie bolesti. Spôsobuje to skutočnosť, že každý kanabinoid má inú vaporizačnú (odparovaciu) teplotu.

Preto pri zmene teploty vaporizácie budeme prijímať iný druh kanabinoidu. Čím vyššia vaporizačná teplota, tým širšie spektrum odparovaných látok.

 

Základné pravidlá pre teplotu

Existuje niekoľko základných pravidiel ohľadom vaporizačnej teploty. Čím nižšiu teplotu použijeme, tým jemnejšia a chutnejšia bude výsledná para. Pri aplikácii nízkych teplôt pri vaporizácii, spadajúcich do rozmedzia 170 °C až 180 °C, budeme vdychovať veľmi chutnú a voňavú paru, ktorá bude prinášať dosť mierne psychoaktívne účinky a bude málo viditeľná – objaví sa skôr jemný hmlistý závoj.

 

Neobyčajná chuť a aróma vznikajú zásluhou terpénov, ktoré sa intenzívne vyparujú pri týchto teplotách, pričom samotné kanabinoidy sa vylučujú iba v malom množstve. Na druhej strane, čím vyššia je použitá teplota, tým viac sa odparujú kanabinoidy, a tým silnejší je účinok pary. Je treba zdôrazniť, že paru z vaporizéra tvoria skoro úplne len kanabinoidy, takže čím vyššiu teplotu uplatníme, tým viac bude viditeľnej pary, čo mnoho užívateľov veľmi oceňuje.

Pri použití teplôt nad hranicou 200 °C docielime už veľkú hojnosť pary, ktorá bude taká hustá, že bude na pohľad pripomínať dym. V tejto súvislosti je dobré spomenúť, že dokonca aj pri aplikácii teploty 230 °C bude vaporizácia oveľa menej škodlivá ako klasické fajčenie, avšak ak sa chcete nežiaducim látkam v pare úplne vyhnúť, bude lepšie nastaviť nižšiu teplotu.

Často sa za hraničnú hodnotu považuje teplota 205 °C – po jej prekročení začína v pare stúpať koncentrácia benzénu. Ale dokonca aj pri použití teploty 230 °C bude táto koncentrácie stále mnohonásobne nižšia ako v bežnom dyme.

 

 

Ako už bolo napísané, každý kanabinoid má iný bod varu. Čím vyššiu teplotu použijeme, tým širšie spektrum kanabinoidov získame. Napríklad ak nastavíme teplotu 180 °C, para z vaporizéra bude obsahovať THC a CBD, ale upokojujúce účinky CBN sa v pare prejavia až pri zapojení teplôt nad 185 °C. Okrem látky CBN, ktorá má protizápalový účinok, sa THCV, ktoré vyvoláva euforické pôsobenie marihuany, objaví až pri teplotách nad 220 °C.

To sú samozrejme len niektoré príklady, kanabinoidov je v skutočnosti oveľa viac. Túto úvahu môžeme uzavrieť tvrdením, že pri použití teploty pod 190 °C budeme schopní dosiahnuť zdravotné účinky (napr. proti bolesti) bez silného psychoaktívneho pôsobenia. “Z tohto hľadiska sú tieto teploty taktiež vhodné na inhaláciu počas dňa, keď máme pred sebou ešte veľa povinností, ktoré treba vybaviť. Ale večer, keď chceme vyvolať pokojný spánok a docieliť celkový upokojujúci účinok po celom dni, prinesú lepšie výsledky určite vyššie vaporizačné teploty,” dodáva Peter Horváth, odborník z VapeFully.com/sk.

 

Aká je ideálna teplota na vaporizáciu?

Otázka o najlepšej teplote na vaporizáciu je dosť zložitá, keďže sa v tejto záležitosti nezhodnú ani odborníci. Ak sa chceme úplne vyhnúť nežiaducim látkam, bude jednoznačne lepšie použiť nižšie teploty (do 205 °C).

Ale z iného uhla pohľadu, ak nastavíme dokonca aj teplotu 230 °C, získame oveľa menej škodlivú paru ako klasický dym, pričom vyššia teplota zabezpečí odparovanie širšieho spektra kanabinoidov, efektívnejšie využitie sušiny a silnejší liečivý účinok.

Zástanca používania nižších teplôt je Dr. Ian Mitchell, vedec z Univerzity v Britskej Kolumbii vo Vancouveri. Podľa jeho názoru je ideálna vaporizačná teplota pre marihuanu v rozpätí 175-200 °C. Svoje tvrdenie podložil argumentom, že tieto teploty umožňujú prijať kanabinoidy, ale takmer úplne odstránia škodlivé látky v pare.

Odlišný názor zastáva Dr. Arno Hazekamp, vedúci oddelenia výskumu v Bedrocan, teda spoločnosti poskytujúcej zdravotnícku marihuanu pre holandskú vládu. Podľa jeho mienky výsledky výskumu poukazujú na to, že ideálna teplota pri vaporizácii je 210 °C – myslí si, že táto teplota predstavuje najlepší kompromis medzi hranicou vylučovania nežiaducich látok a efektívnym využitím kanabinoidov prítomných v sušine.

 

 

Sme presvedčení, že ideálne teploty na vaporizáciu marihuany spadajú do rozpätia 190-205 °C. Nastavenie takýchto teplôt zaručí odparovanie potrebného množstva kanabinoidov, na druhej strane sa zase obmedzí obsah škodlivých látok v pare na minimum, čo zabezpečí, aby bola para dosť chladná a nedráždila dýchacie cesty.

Na záver je treba podotknúť, že v skutočnosti neexistuje jedna ideálna vaporizačná teplota – pre každého užívateľa ide o nejakú inú. Teplotu pri vaporizácii by sme mali prispôsobiť nielen podľa svojich osobných preferencií, ale aj účinkov, ktoré chceme vaporizáciou dosiahnuť.

Pre stopercentnú istotu a pokoj v duši vám odporúčame pozrieť stránku VapeFully, kde v záložke Vedomosti nájdete dôkladne popísaný proces vaporizácie a aké teploty sa odporúčajú pre konkrétny prístroj a vaporizované bylinky.

  

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaporizer Premium - VapeFully