Otvorili konopné „lekárne“. Výrobky promujú protizákonne

Foto: carun / etrend.sk
Konopkar, 7. augusta 2017

Zdravotnícke prostriedky, kozmetiku, doplnky stravy či potraviny s obsahom konope budú dostupné aj na Slovensku. Franchisingový koncept českých Konopných lekární Carun Pharmacy expandoval do Žiliny, Považskej Bystrice a Trnavy.

Lekárne vystupujú pod názvom Konopná Apotieka. Produkty, ktoré budú predávať, sú podľa spoločnosti vyrobené z legálne dostupného konope. Liečiť sa nimi vraj dajú kožné problémy, telesné bolesti a ďalšie zdravotné problémy.

 


 

„Ľudia môžu vyskúšať hlavne konopné masti, konopné kúpele. Snažíme sa im ponúknuť rokmi osvedčené produkty z konope pripravené pomocou moderných technológií,“ uviedol zakladateľ siete predajní a majiteľ firmy Carun Pharmacy Jiří Stabla.

 

 

V tlačovej správe, ktorá bola zaslaná médiám, sa obchody s konopnými produktmi označujú ako Konopné lekárne. Podľa ministerstva zdravotníctva ide o zavádzanie. Konopné produkty nie sú považované za lieky, a preto sa v klasických lekárňach ani nemôžu predávať. Zákon o liekoch podľa hovorkyne rezortu Zuzany Eliášovej chráni pojem lekáreň. Môžu ho používať len skutočné verejné a nemocničné lekárne, alebo ich pobočky.

 

 

„Autori označenia „apotieka“ sa zrejme inšpirovali slovom „apatieka“, ktoré je v Slovenskom nárečovom slovníku. V týchto prípadoch preto predpokladáme, že nejde o oficiálnu lekáreň,“ dodáva Z. Eliášová.

 

Cieľom predaj a osveta konope

V Konopných lekárňach, ako ich nazývajú ich majitelia, možno nájsť konopné pleťové krémy, oleje, umývacie gély a dokonca aj potraviny obsahujúce extrakt z konopy.

 

 

„Konopný extrakt má silné protizápalové, antibakteriálne a hypoalergénne účinky a pomáha uvoľňovať bolesti svalov i kĺbov. Účinnou zložkou produktu je hlavne látka cannabidiol, ktorá sa pri pravidelnom používaní ukázala ako veľmi účinná nielen v boji s kožnými problémami,“ promuje svoje výrobky sieť lekární.

Tie sú vraj určené aj osobám s citlivou pokožkou, deťom či seniorom. Potravinové doplnky majú byť vďaka vysokej výživovej hodnote obľúbené aj u aktívnych športovcov. Pracovníci Konopných lekární majú za úlohu nielen predávať produkty, ale tiež šíriť osvetu o konope a jej účinkoch. Podľa J. Stabla je ich cieľom vrátiť prostriedky z konopy späť do bežného života.

 

 

V rozpore s EÚ nariadením

Úrad verejného zdravotníctva pre TREND.sk uviedol, že konopná kozmetika je bežne dostupná v celej Európskej únii. Na portáli CPNP, ktorý prevádzkuje Európska komisia, je k dnešnému dňu registrovaných 153 zodpovedných osôb – výrobcov a 3 131 výrobkov, ktoré deklarujú v názve obsah látok z rastliny Cannabis sativa.

 

 

Úrad však prízvukuje, že tvrdenia na obale a v prezentácii kozmetických výrobkov o tom, že konopná kozmetika alebo jej zložky majú preventívne, liečivé alebo hojivé účinky, že odstraňujú alebo uvoľňujú bolesti svalov a kĺbov, sú v rozpore s európskymi nariadeniami. Podľa nich je kozmetický výrobok látka alebo zmes, ktorá sa aplikuje iba na vymenované časti tela s cieľom čistiť ich, parfumovať, chrániť, meniť ich vzhľad, udržiavať v dobrom stave alebo upravovať telesný pach.

 

 

Propagácia konope firmou Carun sa nepozdáva ani ministerstvu. Podľa Z. Eliášovej nie je v poriadku. Konopné produkty nie sú registrované ako lieky. Inak by ako súčasť registrácie museli predložiť vedecké dôkazy o liečivých účinkoch. „V prípade tohto sortimentu ide zrejme o doplnky výživy, kde je potrebné dodržiavať ustanovenia nariadenia európskeho parlamentu a rady o výživových a zdravotných tvrdeniach,“ dodáva.

 

Zdroj: etrend.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím