Ovplyvňuje užívanie marihuany študijné výsledky?

Foto: startitup.sk
Konopkar, 3. augusta 2017

Spoločnosť vníma marihuanu odlišne. Jedni sú za dekriminalizáciu, iní zase chcú marihuanu úplne legalizovať. Nájdu sa však aj ľudia, ktorí sú rázne proti tejto droge. V súčasnosti existujú stovky výskumov, ktoré zobrazujú pozitívne či negatívne účinky na ľudské telo. Jeden z výskumov sa zameral to, v akej miere ovplyvní marihuana celkový výkon vysokoškolákov.

Študenti z jednej holandskej univerzity sa zúčastnili na výskume, ktorého cieľom bolo zistiť, do akej miery ovplyvňuje užívanie marihuany celkové študijné výsledky. Na vzorke 4000 študentov z univerzity Maastricht v Holandsku zistili, že študenti, ktorí si doprajú počas štúdia túto drogu, majú horšie výsledky na testoch a je u nich väčšia pravdepodobnosť, že niektoré predmety vôbec nesplnia.

Maastricht je historicky najstaršie holandské mesto. Nachádza sa na blízko hraníc s Belgickom a Nemeckom. Toto mesto ročne navštívi veľké množstvo turistov, hlavne kvôli blízkosti k týmto dvom krajinám a širokej ponuke marihuany. Ľudí, ktorí navštevovali toto mesto výhradne kvôli marihuane bolo tak veľa, že sa úrady rozhodli predávať tuto drogu výhradne iba občanom Holandska. To znamenalo, že študenti, ktorí boli rodení Holanďania mali väčší prístup k marihuane než študenti z iných krajín. Dvaja ekonómovia sa rozhodli zistiť, do akej miery dokáže marihuana ovplyvniť celkové študijné výsledky.

Zistili, že študenti ktorí majú možnosť navštevovať lokálne coffee shopy, v ktorých sa dá legálne zakúpiť marihuana, majú o 5% väčšiu pravdepodobnosť, že niektorý z predmetov nespravia.

„Zistili sme že najslabšie výsledky u týchto študentov sú pri numerických príkladoch a v matematických predmetoch“, povedali autori výskumu.

Argumentujú tým, že dôkazy, ktoré sa im podarilo zdokumentovať na veľkom množstve ľudí, jasne ukazujú veľký vplyv marihuany v prípade riešenia rôznych problémov či schopnosti si zapamätať učivo.

Môže sa tak zdať, že zákaz marihuany by v tomto prípade bol viac ako prospešný. Avšak je potrebné sa na vec pozrieť aj z iného uhlu. Alkohol predstavuje ďaleko väčšie nebezpečenstvo ako marihuana. Okrem toho, že má ďaleko väčší dosah na obyvateľstvo, je viac prístupnejší a ohrozuje viac život ľudí a ich okolie. V konečnom dôsledku tak marihuana škodí študentom menej ako alkohol.

Názory verejnosti sa však rôznia. V súčasnosti slovenské úrady zvažujú, že marihuanu ako takú dekriminalizujú a držanie tejto drogy by sa stalo len priestupkom.

 

Zdroj: startitup.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím