Slovenský chemik: Stereotypy o marihuane majú pôvod v kultúrnom tabu

Foto: dennikn.sk
Konopkar, 25. júla 2017

Desaťročnú Charlottu Figi zo Spojených štátov prezývajú aj „dievča, ktoré mení zákony o medicínskej konope v Spojených štátoch“.

Charlotte trpí Dravetovej syndrómom, zriedkavou genetickou poruchou, ktorú sprevádzajú časté a intenzívne epileptické záchvaty.

„Dievča ich malo 50 až 60 denne. Do piatich rokov ju liečili bežnými antiepileptickými liekmi, ktoré pri iných fungujú, ale u nej nezabrali. Keď mala päť rokov, bola na úrovni dvojročného dieťaťa. Nechodila, nerozprávala, musela byť kŕmená a nebola schopná samostatne fungovať,“ povedal chemik Peter Szolcsányi zo Slovenskej technickej univerzity (STU) na popularizačnej prednáške „Mariška, molekuly a medicína“.

Konala sa koncom júna v rámci „ChemShow“ počas dňa otvorených dverí na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

 

Charlottina pavučinka

Zúfalí rodičia malej pacientky sa obrátili o pomoc na pestovateľov lekárskej konopy. Tým sa podarilo vyšľachtiť takú odrodu medicínskej marihuany, ktorá obsahuje hlavne kanabidiol (CBD) a menej ako jedno percento tetrahydrokanabinolu (THC).

„Kanabidiol (CBD) má tú zaujímavú vlastnosť, že vykazuje antiepileptické účinky a pritom nie je psychoaktívny,“ vraví Szolcsányi.

Extrakt z novej odrody nazvali „Charlotte’s Web“ (voľne ako „záchranná sieť pre Charlottu“). Vďaka užívaniu lekárskej konopy klesol Charlotte počet epileptických záchvatov z niekoľkých desiatok denne na tri za mesiac. „Charlotte to zachránilo život. Kognitívne schopnosti sa jej pomaly vracajú, hoci postihnutá bude do konca života,“ vraví chemik.

Szolcsányi povedal, že úspech novej odrody lekárskej konopy na Charlotte inšpiroval tiež vývoj komerčného preparátu Epidiolex®. „Ide o rastlinný extrakt, ktorý obsahuje výlučne kanabidiol a THC je tam menej ako 0,1 percenta. Momentálne je v tretej fáze klinických skúšok, čiže sa už kontrolovane testuje na veľkej vzorke ľudských pacientov.“

 

Pacientke Erike nepomohli

Koncom minulého roka sme informovali o prípade pacientky Eriky so sklerózou multiplex. Žena uviedla, že trpí bolesťami a že jej pri paliatívnej liečbe pomáhajú iba fytokanabinoidy (látky, ktoré sa prirodzene vyskytujú v konope).

Na Slovensku je však zakázané využívať konopu na medicínske účely. Aj kanabidiol (CBD), ktorý nemá žiadne psychoaktívne účinky, radí Zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach medzi zakázané látky.

Z Kancelárie ministra zdravotníctva SR pani Erike odpovedali, že Slovensko je viazané Jednotným dohovorom OSN o omamných látkach z roku 1961 a v tejto veci nemôžu nič robiť…

 

Zdroj: dennikn.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím