Zistite, čo sa deje s vašim telom, keď fajčíte joint

Foto: vapefully.com/sk
Konopkar, 24. júla 2017

Zdá sa, že sa miešanie marihuany a tabaku je tak bežnou záležitosťou, že prebieha na dennom poriadku. Premýšľali ste však niekedy o tom, ako náš organizmus na túto zmes reaguje, a čo sa s ním vtedy deje? Vyzerá to tak, že dôsledky nie sú až také zanedbateľné.

Fajčiari uprednostňujú rozmanité veci, od čistej marihuany až po dosť populárnu kombináciu s tabakom. Určite si môžeme domyslieť, že každá z týchto látok prináša odlišné zážitky pri spotrebe, ale ako fungujú spolu? Poďme sa na to pozrieť.

 

Ako reaguje váš organizmus, keď si dáte joint, teda zmes tabaku a marihuany?

Ako som písala vyššie, obidve látky vyvolávajú celkom odlišné účinky. Ale majú niečo spoločné? Nikotín sám o sebe pôsobí na fajčiara uvoľňujúco kvôli zvýšeniu opiátov v mozgu (ku ktorým môžeme priradiť napr. endorfíny, ktoré sa v ľudskom tele prirodzene vyskytujú). Nahromadenie opiátov v našom organizme spôsobuje taktiež príjemné závraty hlavy.

“Podobné reakcie zažíva fajčiar marihuany, avšak táto rastlina viac ovplyvňuje našu percepciu, teda vnímanie, a zároveň výraznejšie uvoľňuje svaly. Lenže keď ich skombinujete, pocítite niečo úplne iné.” hovorí Peter Horváth z www.vapefully.com/sk.

 

 

Táto zmes funguje, rovnako ako obe látky samostatne – upokojujúco, ale to neznamená, že zažijete „zahmlenie mozgu” ako pri fajčení čistej marihuany. Samozrejme, že každý z nás je odlišný a môže inak reagovať na tieto látky či zmesi, ale pri tejto budete určite poznať príjemné uvoľnenie, uspokojenie a schopnosť sústrediť sa.

Podľa výskumov nízka dávka nikotínu spôsobuje vylučovanie adrenalínu, z čoho vyplýva veľa ďalších príznakov, a síce rozšírené zreničky alebo vytratenie sa bolesti či hladu. Rovnako nízka dávka nikotínu na nás pôsobí stimulujúco, čo objasňuje, prečo cítime radosť z fajčenia. Marihuana pôsobí podobne, takže ak ju spojíme s tabakom, budú reakcie silnejšie, a pôsobenie bude ešte viac stimulovať náš organizmus. Určite treba spomenúť aj eufóriu vyvolanú THC a nikotínom, čo môže pre každého znamenať niečo odlišné.

 

THC zvyšuje vašu aktivitu

Spojenie marihuany s tabakom spôsobuje lepšie vstrebávanie THC do nášho tela. Čo z toho vyplýva? Účinky fajčenia sa dajú pocítiť intenzívnejšie a rýchlejšie, ako keď ich fajčíte samostatne. Výskum uskutočnený v roku 2009 ohľadom dymu z čistej marihuany potvrdzuje, že obsah THC v ňom bol približne 38 mg na gram. Avšak v dyme, v ktorom bola táto rastlina pomiešaná s tabakom, obsah THC narástol až na 59 mg/g! Vedci potvrdzujú, že tabak vyvoláva zvýšenie účinnosti vyparovania až o 45%.

 

Účinok THC a nikotínu

Marihuana a tabak, spolu aj oddelene, sú príčinou ľahkých závratov hlavy. Samotný tabak vyvoláva u fajčiarov brnenie a zvýšenú tvorbu adrenalínu, čo môže viesť k určitému pocitu neistoty. Vďaka marihuane sa zvyšuje prúdenie krvi do mozgu, preto môžeme pociťovať jemný zmätok v hlave, je však odlišný ako ten, ktorý vyvoláva nikotín. Ak ich spojíme, bude ešte intenzívnejší. Rýchlejšie prúdenie krvi do mozgu a rýchlejší tep srdca sú jedni z dôsledkov, ale je treba zdôrazniť, že nikotín na nás pôsobí viac povzbudivo, pričom THC naopak  – utišujúco, prináša skvelú náladu, a niekedy aj stav premýšľania a zaujímavých úvah (aspoň nám to tak pripadá… ;-)).

 

 

Tabakový dym je nebezpečný pre život aj zdravie

O toxickom pôsobení nikotínu a tabakového dymu už nejaký ten čas vieme. Preto ak fajčíte marihuanu zmiešanú s tabakom častejšie ako samotnú, môže to znamenať zvýšené riziko určitých ochorení a výskytu nepriaznivých dôsledkov fajčenia. Týka sa to samozrejme častého a dlhodobého prijímania nikotínu, nie jeho príležitostného užívania. Ak je to naopak a často fajčíte tabak, oplatí sa venovať pozornosť tomu, aké môžu byť hrozby a následky:

  • astma
  • rakovina pľúc, hrdla, hrtanu a pažeráka
  • dýchavičnosť
  • ochorenia zubov, ďasien a mnoho ďalších.

 

 

Čistá marihuana

Fajčiari tabaku vyfajčia priemerne štyri cigarety denne, čím viac ich je, tým vyššie je riziko ochorení a vedľajších účinkov. Uvedomujeme si, že THC má silnejšie účinky, preto si ťažko predstaviť niekoho, kto by fajčil toľko zmesí THC a tabaku ako samotných cigariet. Obvykle ide skôr o príležitostné a občasné používanie, čo znamená aj menšie riziko pôsobenia tabakového dymu. Fajčenie cigariet s filtrom umožňuje zachytiť určitú časť dechtu, toxínov a ďalších škodlivých látok. Pri obľúbených bluntoch, ktoré ho nemajú, však zvyšujeme množstvo rakovinotvorných látok s každým potiahnutím. Je zrejmé, že riziko môže byť ešte vyššie ako pri obyčajnej cigarete.

 

 

Menej tabaku, viac marihuany?

Objavuje sa veľa otázok, či sa dá znížiť riziko ochorení, ak nefajčíme samotný tabak, ale v spojení s marihuanou. Prirodzene, že marihuana má silné protirakovinové vlastnosti, lenže ak ju fajčíte, taktiež uvoľňuje rakovinotvorné látky, ktoré sa samozrejme nenachádzajú v samotnej rastline, ale iba v dôsledku spaľovania. Marihuana má liečivé vlastnosti, ktoré naozaj dokážu chrániť pred rakovinotvornými zlúčeninami vylučovanými z dymu, ale jej pôsobenie stráca zmysel, ak ju zmiešame s tabakom, čím len zvýšime množstvo rakovinotvorných látok.

Tabak má na ľudské telo ničivý vplyv a na rozdiel od THC nemá protirakovinové účinky. Ak k marihuane pridáme tabak, nepomáhame sebe, ale naopak si škodíme. To je jediná odpoveď pre fajčiarov cigariet, ktorí si pridávaním THC do tabaku znižujú množstvo rakovinotvorných látok a výskyt vedľajších účinkov.

Zmiešaním menšieho množstva marihuany s tabakom sa samozrejme neochránime pred rizikom ochorení, ale môžeme v určitom zmysle zjemniť niektoré škody, ktoré vyvolávajú dechtové látky a ďalšie toxíny. Takže neplatí, že fajčenie zmesi tabaku a THC je lepšie riešenie ako cigarety. Určite zdravšie riešenie, ktoré nespôsobuje také vedľajšie účinky, je používať čistú marihuanu.

 

 

Ako fajčiť, aby boli následky čo najmenšie?

Jednoznačná odpoveď je vaporizácia a používanie vaporizéra s príslušnou kvalitou.

„Vaporizér nespôsobuje spaľovanie spotrebovaných byliniek, jeho používanie je úplne zdravé, pričom je úsporné a zaručuje chutné a hojné výpary,” vymenúva výhody vaporizácie Peter Horváth z www.vapefully.com/sk.

 

 

Absencia horenia znamená nedostatok dymu a nepriaznivých vedľajších účinkov, ktoré spôsobuje. Ak sa nechcete vzdať spotreby svojich obľúbených byliniek, ale zaujímate sa o svoje zdravie, ako aj ľudí okolo vás, určite vás zaujme proces vaporizácie, ktorý poskytuje stopercentné uspokojenie, pohodlie a diskrétnosť. Navyše – čím kvalitnejší je prístroj, tým lepšia je kvalita pary, ktorá pripomína viac fajčenie – takže sa aj ľahšie menia vaše návyky.

Samozrejme, že nie je ľahké vzdať sa svojich zvykov spojených s fajčením, ale povedomie o existencii novej a zdravšej alternatívy je dôležité, rovnako ako povedomie o výskyte ohrozenia a dôsledkoch spojených s fajčením tabaku.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaporizer Premium - VapeFully