Drogy s pozitívnymi účinkami na ľudský organizmus

Foto: noizz.sk
Konopkar, 23. júla 2017

Podobne ako to je v prípade marihuany, aj o ďalších drogách existujú rôzne štúdie či výskumy, ktoré ukazujú, že v kontrolovaných dávkach dokážu mať pozitívny vplyv na fyzický alebo mentálny stav človeka.

 

Marihuana

Ľudia sušia marihuanové listy a fajčia ich už tisíce rokov. Marihuana sa považuje za jednu z najbezpečnejších a najužívanejších drog na svete, odhaduje sa, že 3,8 percent populácie sú jej pravidelnými užívateľmi. Lekárska marihuana je momentálne legálna v 26 štátoch USA, vo Washingtone D.C. a v Guame. Zlegalizovali ju pre zdravotné benefity, ktoré obsahuje vďaka kanabinoidom, pričom ten hlavný je THC, ktorý potláča bolesť. Ľudské telo dokonca produkuje malé množstvá kanabinoidov, aby si mohlo prirodzene v prípade potreby zredukovať bolesť. Ďalší kanabinoid v marihuane je CBC, ktorý podľa vedcov môže pomôcť pri liečbe epilepsie. Marihuana taktiež dokáže zredukovať zápaly, pomáha bojovať so sklerózou multiplex, zastaviť kŕče, pomôcť pri problémoch s močovým mechúrom a pomáha predchádzať nevoľnosti pri chemoterapii. Netreba však zabúdať, že marihuana so sebou nesie aj zdravotné riziká – pri dlhodobom užívaní spomaľuje reakcie, schopnosť sústrediť sa a jej fajčenie v spojení s tabakom môže priniesť problémy s pľúcami.

 

 

MDMA

Táto účinná látka extázy vo svojej kryštalickej forme dokáže podľa štúdie zverejnenej v Journal of Psychopharmacology liečiť posttraumatickú stresovú poruchu. Psychiatri, ktorí vykonali túto štúdiu, neodporúčajú, aby traumatizovaní ľudia začali jesť extázu ako lentilky a očakávali pozitívne výsledky, pretože MDMA môže spôsobiť pri dlhodobom užívaní psychózy, poškodenie mozgu či pamäte. V klinickom prostredí s presne meranými dávkami však nárast serotonínu v organizme vpyvom MDMA spôsobil u pacientov väčší pokoj a šťastie a vedeli sa lepšie naladiť na terapiu. Stres a strach je počas účinkovania MDMA potlačený, takže môžu pacienti diskutovať o svojich traumatických zážitkoch otvorene a ísť až ku koreňu svojich problémov.

 

 

Lysohlávky

Tieto „divotvorné huby“ spôsobujú, že človek má pod ich vplyvom rôzne vizualizácie, citlivo vníma farby a zvuky, vie sa lepšie naladiť na svojich kamarátov, no zhoršuje sa mu aj pamäť. Vedci z Arizonskej univerzity však zistili, že chemikália v lysohlávkach, ktorá spôsobuje halucinogénne stavy, tiež pomáha pri liečbe pacientov s obsesívno-kompulzívnou poruchou. Lysohlávky tiež vedia uľaviť pri silných bolestiach hlavy a predlžovať obdobia medzi jednotlivými silnými migrénami.

 

 

LSD

LSD alebo dietylamid kyseliny lysergovej (LSD) je polosyntetický alkaloid a halucinogénna droga. S jeho účinkami na ľudský organizmus experimentovali psychiatri už v 50. rokoch 20. storočia. Napríklad anglický psychiater Humphry Osmond skúmal vplyv LSD na schizofrenických pacientov a úspešne experimentoval s jeho použitím pri liečbe alkoholizmu. Neskôr sa začal užívať masovejšie ako podpora tvorivosti. So skúmaním LSD sa však neskončilo. Napríklad štúdia vykonaná v marylandskej štátnej nemocnici zistila, že kontrolované množstvo LSD redukuje úzkosť zo smrti pri pacientoch s rakovinou. Tretina zo skúmaných pacientov uviedla „dramatické zníženie napätia“, ktoré cítili ohľadom ich stavu. Ďalšia tretina sa cítila lepšie a tretia tretina sa cítila rovnako, ale nie horšie ohľadom ich diagnózy. Aj keď sa však LSD považuje za nenávykovú drogu, jej dlhodobé užívanie môže spôsobiť apatiu a zvýšiť riziko vzniku psychózy.

 

 

Ketamín

Ketamín je pre niektorých ľudí „párty drogou“, ale veterinári ho používajú ako sedatívum na kone. Štúdie však naznačujú, že kontrolované množstvo tejto drogy môže pomôcť pri liečbe depresií. Štúdia na Yale University ukázala, že ketamín nielenže zmierňuje príznaky depresie, ale aj skutočne lieči časti mozgu poškodené rokmi trvajúceho akútneho stresu, traumy a depresií fixáciou odpojených synapsií. Jedna dávka dokáže fungovať do pár hodín a trvať až desať dní.

 

 

Zdroj: noizz.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím