Gram za euro. Uruguaj začína biznis s marihuanou

Foto: sme.sk
Konopkar, 21. júla 2017

Marihuanu vypestujú, zabalia aj distribuujú štátom poverené firmy. Takáto politika neexistuje nikde inde na svete.

Šestnásť predajných miest, dva druhy marihuany, jeden gram za čosi viac ako jedno euro. Marihuanu pestuje štátom poverená firma a predáva lekárnik.

Politika, akú pri predaji marihuany zavádza juhoamerický Uruguaj, neexistuje nikde inde na svete. Na rekreačné aj zdravotné účely ju legalizovalo viacero štátov, povolené je pestovanie i užívanie. Na rozdiel od iných krajín však celý proces predaja či distribúcie marihuany kontroluje priamo štát.

Správa o tom, že Uruguaj sa stane prvou krajinou, ktorá zavedie úplnú legalizáciu marihuany, prišla už pred troma rokmi, keď zákon prijal tamojší parlament. Reálne opatrenia však krajina zaviedla až teraz.

 

 

Zoznam a odtlačky

Šestnásť uruguajských lekární začalo marihuanu predávať v stredu. A hoci ide o najbenevolentnejšiu politiku voči marihuane na svete, má svoje jasne stanovené pravidlá.

Množstvo marihuany, ktoré lekárnici môžu predať, je obmedzené – týždenne si každý zákazník môže kúpiť desať gramov, za mesiac najviac štyridsať.

Päťgramový balíček ho v prepočte vyjde na päť a pol eura. Vybrať si môže z dvoch druhov marihuany – Alfa 1 alebo Beta 1 – obe z nich s dvojpercentným obsahom tetrahydrokanabinolu (THC), psychoaktívnej zložky rastliny.

Kupujúci musí mať viac ako osemnásť rokov a jeho meno sa musí nachádzať na vládou vedenom zozname. Pri kúpe ho lekárnik vyzve, aby svoju totožnosť potvrdili odtlačkom prsta.

Takzvaný “marihuanový turizmus” je vylúčený – na predaj je len pre tých, ktorí majú uruguajské občianstvo alebo trvalý pobyt.

Do zoznamu sa už zapísalo viac ako päťtisíc ľudí. Sedemdesiat percent z nich tvoria muži, väčšina z nich je vo veku od 30 do 44 rokov, hovoria úrady.

 

Alternatívna vojna

Uruguajská vláda verí, že predaj marihuany štátom poverenými firmami, ktoré marihuanu vypestujú, zabalia aj distribuujú, ľudí odradia od kupovania drogy na čiernom trhu. Výhodou má byť aj jej nízka cena.

“Lídri Latinskej Ameriky čoraz viac volajú po alternatívnej vojne proti drogám,” hovorí pre New York Times analytička Aliancie drogovej politiky Hannah Hetzerová.

“To, čo je na tom také dôležité, je fakt, že tento krok konečne rozpúta debatu o skutočných alternatívach a ponúka reálny návrh.”

Hoci podľa mnohých ide o revolučné opatrenia, mnohí Uruguajčania s novými opatreniami nesúhlasia.

Podľa prieskumov s predajom marihuany v lekárňach nesúhlasí šesťdesiat percent občanov, práve preto aplikovanie zákona trvalo štyri roky. Odborníci sa tiež obávajú, že nové opatrenia neprinesú želané výsledky – ľudia sú na kupovanie marihuany načierno zvyknutí a je možné, že obmedzenia v tom, koľko drogy si môžu kúpiť, sa im nebudú páčiť.

 

Zdroj: sme.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím