V Uruguaji sa dá voľne kúpiť marihuana, krajina získala svetové prvenstvo

Foto: etrend.sk
Konopkar, 19. júla 2017

V Uruguaji sa bude dať kúpiť konope aj pre rekreačné, nielen liečebné využitie. Predávať sa bude v lekárňach pod štátnym dozorom. Ako napísala agentúra AFP, štát sa nedohodol s veľkými reťazcami poskytujúcimi lieky, takže predaj je zatiaľ obmedzený na 16 lekární.

Uruguaj sa tak stáva prvou krajinou, ktorá legalizuje predaj konope za iným ako liečebným účelom.

Ktoré lekárne sú do programu zapojené, vláda držala do poslednej chvíle v tajnosti a adresy majú byť zverejnené až krátko pred otvorením.

Gram marihuany bude stáť  asi 1,10 eura. Každý zákazník bude zaevidovaný do registra konzumentov marihuany a bude mať povolené si týždenne kúpiť maximálne desať gramov.

Uruguaj s 3,4 miliónmi obyvateľov sa stáva prvým štátom, ktorý povoľuje drogy k rekreačnému využitiu. Umožnil to zákon z roku 2013, ktorý definuje tri legálne spôsoby, ako si marihuanu obstarať: domácim pestovaním pre osobnú konzumáciu, v pestovateľskom družstve v rámci „marihuanového klubu“ alebo kúpou drogy v lekárni. Prvé dva spôsoby už sa praktizujú, tretí začína platiť až teraz.

 

 

Od začiatku mája sa do registrov konzumentov prihlásilo 5-tisíc ľudí. Dávky marihuany budú balené po piatich gramoch podobne ako čaj a na obale bude informácia o množstve tetrahydrokanabinolu, čo je účinná látka, vďaka ktorej má marihuana analgetické účinky.

Vo svete už niektoré štáty povoľujú užívanie marihuany na liečebné účely. Na predpis je dostupná napríklad v Kanade, lekári, predajcovia a pestovatelia ale musia získať licenciu. V Izraeli je marihuana na predpis už od 90. rokov. V USA je na federálnej úrovni ilegálna, ale na liečebné účely ju povoľuje viac ako dvadsať štátov.

V niektorých štátoch sa dá marihuana voľne kúpiť v obmedzenom množstve v obchodoch s licenciou. Držanie malého množstva marihuany je možné v Holandsku od roku 1976. V niektorých krajinách je marihuana ilegálna, ale tolerovaná, napríklad v Peru, Brazílii, na Kostarike či v Dánsku.

V Česku platí od roku 2013 zákon, podľa ktorého môže lekár predpísať maximálne 30 gramov liečebného konope pacientovi s určitým ochorením.

 

Zdroj: etrend.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím