Zhúlených za volantom ubudne. Tester na THC v krvi je už za rohom

Foto: techbyte.sk / web
Konopkar, 9. júla 2017

Odborníci zo Spojených štátov amerických dokázali s pomocou špeciálnej meracej techniky, aká sa používa aj pri hľadaní výbušnín, po prvýkrát vôbec odmerať tlak pary látky THC. Tá je hlavnou psychoaktívnou zložkou čoraz populárnejšej marihuany.

Látka, vďaka ktorej je človek zhúlený, sa preto po užití trávy celkom logicky nachádza aj v tele toho, kto si doprial trošku relaxácie. Avšak zistiť jej konkrétne množstvo v krvi užívateľa zatiaľ nedokáže žiadne existujúce zariadenie, ktoré by si policajná hliadka vedela zobrať so sebou do terénu podobne ako zaužívaný alkohol tester.

Ak teda majú podozrenie, že niekto, kto šoféruje automobil, pred jazdou fajčil u nás zakázanú rastlinku, tak im nezostáva nič iné, ako siahnuť po jednorazovom slinovom teste, ktorý im však na druhú stranu neprezradí konkrétne číslo. Preto musia dotyčného zobrať na odber krvi a tú potom nechať preveriť v laboratóriu. Celý proces je teda nepraktický a zároveň časovo aj finančne neefektívny.

 

 

Úspech špičkových chemických inžinierov z National Institute of Standards and Technology(NIST) to ale v neďalekej budúcnosti výrazne zjednoduší.

 

Stačí iba dýchnuť

Prísť na spoľahlivý spôsob merania množstva látky THC v tele podozrivej osoby priamo v teréne predstavuje tvrdý oriešok aj pre popredné medzinárodné korporácie, ktoré majú k dispozícii neopísateľné možnosti či kapacity, a to kvôli chemickej štruktúre takzvaného tetrahydrocannabinolu.

 

 

Vedci zo spomínaného amerického inštitútu NIST to však dokázali, a navyše ako prví na svete, vďaka čomu pritiahli pozornosť viacerých popredných online médií. Výsledok ich práce bol publikovaný na webe ScienceDirect.

 

 

„Tlak pary opisuje, ako sa zložka správa, keď prechádza transformáciou z kvapalnej do plynovej formy. To je to, čo sa deje vo vašich pľúcach, keď molekula opúšťa krv, aby mohla byť súčasťou vášho dychu. Takže pokiaľ chcete na základe dychu presne odmerať úroveň látky v krvi, potrebujete poznať tlak pary,“ prezradila Tara Lovestead, jeden z členov výskumného tímu.

 

Ešte si počkáme

Zatiaľ ale nehovoríme o fungujúcom zariadení, ktoré je pripravené na denno-denné používanie, ale iba o úspešne zrealizovanom odmeraní „základnej fyzickej vlastnosti hlavnej psychoaktívnej látky marihuany“.

 

 

Znamená to, že vytvorili nevyhnutný základ pre zhotovenie elektronického zariadenia so schopnosťou v priebehu niekoľkých sekúnd ukázať na jeho displeji aktuálne množstvo látky v krvi toho, kto doňho trošku dýchol.

 

 

Teraz si už iba musíme počkať na výrobcu, ktorý sa chopí príležitosti a z dostupného základu spraví taký produkt, aký nebude mať problém prejsť ani cez ruky prísnych certifikačných úradov. Predtým je ale ešte nejaký ten čas nevyhnutné pokračovať vo vedeckej práci, aby dokázali lepšie pochopiť „koreláciu medzi úrovňou THC v dychu a úrovňou v krvi“

 

Zdroj: techbyte.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím