Donáška marihuany priamo do domu? Kalifornia má s legálnym predajom veľké plány

Foto: WEB / NOIZZ.SK
Konopkar, 30. júna 2017

V novembri minulého roku si v referende Kalifornčania odhlasovali legalizáciu marihuany. To postavilo na nohy nielen jej priaznivcov, odporcov, ale aj vládu.

Tá sa tento krok samozrejme rozhodla čo najviac speňažiť, a tak okrem zdanenia rastliny plánujú zaviesť aj niekoľko výhod nielen pre užívateľov, ale aj pre štát. Jednou z nich má byť možnosť donášky priamo do domu.

 

 

Legalizácia nie je zásadnou zmenou len pre doteraz sa ukrývajúcich „huličov“, ale aj pre zastupiteľov štátu, ktorí musia novému zákonu vytýčiť jasné pravidlá. Jedným z prvých plánov je nastavenie štandardov pestovania organickej marihuany a povolenie testovania vzoriek na všetkých väčších podujatiach a veľtrhoch. Okrem toho však predložili návrh na schválenie domovej donášky. Tú však musia premyslieť a zhodnotiť právnici a tvorcovia zákonov.

 

 

Vláda Jerryho Browna momentálne pracuje na zlúčení nového hlasovania voličov a dlhoročného programu používania marihuany na medicínske účely. Snažia sa do reality zapracovať nielen nariadenia na ochranu spotrebiteľov, verejnej bezpečnosti, ale samozrejme aj výber daní.

 

 

Nové daňové ustanovenia o marihuane boli včlenené do dohody o štátnom rozpočte medzi Brownom a najvyšším zkonodárnym demokratom. Do rokovania sa zapojili podniky, ktoré doteraz fungovali na trhu v oblasti lekárskej marihuany, ale aj tí, ktorí doteraz podnikali nelegálne. Avšak, už niekoľko ďalších veľkých firiem má záujem vstúpiť na tento trh, ktorý má pre podnikateľov veľký potenciál.

 

 

Do roku 2018 majú úradníci vypracovať pravidlá, ktorými sa bude riadiť celý legálny trh. Ročná odhadovaná predajná hodnota marihuany má byť až 7 miliárd dolárov – to je naozaj slušný prílev do štátneho rozpočtu. Očakáva sa, že štát sa k nej postaví podobne ako k predaju alkoholu. Ľudia starší ako 21 rokov by mohli teda doma vlastniť až takmer 30 gramov a pestovať si až 6 rastlín.

 

 

Vyzerá to ako veľmi ziskový biznis. Počiatočné náklady aj vrátane vypracovania technológií a zamestnancov, ktorí vydávajú predpisy a licencie by mala byť približne 118 miliónov. To je oproti 7 miliardám, ktoré ročne zarobia úplná „malina“.

Jediná vec, ktorá môže podnikateľom skomplikovať život sú platby v hotovosti. Podľa federálnych zákonov je totiž marihuana stále nelegálna, a tak si firmy podnikajúce s marihuanou nebudú môcť založiť bankové účty, vykonávať transakcie kreditnou kartou alebo inak využívať bankový systém.

 

 

Štát okrem toho myslí aj na ekológiu a plánuje schváliť zákony tak, aby čo najmenej ohrozil životné prostredie. Zákonodarcovia vytvorili štandardy pre oficiálne odrody a pestovateľské oblasti. Bude to teda podobne ako s vínom. Podľa označenia budú užívatelia vedieť rozlíšiť, odkiaľ tá ktorá vzorka pochádza.

 

 

Pestovatelia budú môcť navyše vytvárať poľnohospodárske družstvá bez toho, aby ich riešil protimonopolný zákon. Dnes už má o podnikanie s marihuanou záujem niekoľko tisíc firiem. Čím viac z nich získa licenciu, tým lepšie bude štát bojovať proti nelegálnemu trhu, a tak vyriešiť bezpečnosť všetkých produktov.

 

 

Zdroj: noizz.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím