Legalizácia marihuany nemá vplyv na dopravnú nehodovosť, tvrdí štúdia

Foto: michiganautolaw.com
Konopkar, 29. júna 2017

Jedni výskumníci tvrdia, že marihuana nezvyšuje riziko na cestách, druhí si stojí za opakom. Štúdia uverejnená v časopise American Journal of Public Health ako aj z inštitútu HLDI (Highway Loss Data Institute) porovnávajú dáta zo štátov USA, kde je rekreačný fajčenie marihuany povolené a kde nie. Jednoznačný záver z nich však nevzišiel.

 

Predstavuje marihuana riziko za volantom? Áno aj nie, tvrdia dve americkej štúdie.

Výskum, ktorý publikoval časopis American Journal of Public Health, porovnával počet úmrtí pri nehodách. Autori nenašli odlišnosti medzi štátmi Colorado a Washington, kde je povolené rekreačné užívanie marihuany, a ďalšími ôsmimi štátmi, kde je to zakázané (napríklad Alabama, Kentucky, Texas).

 

 

Do úvahy pritom vzali to, že porovnávané krajiny mali podobné cestné pravidlá a primerane veľkú populáciu. Pracovali s dátami z rokov 2009 až 2015.

„Naša štúdia sa zamerala na úmrtia počas dopravných nehôd . Niektorí ľudia hovorili, že legalizácia marihuany na rekreačné účely povedie k väčšiemu počtu nehôd a mŕtvych na cestách. Konečne sme preukázali, že tieto názory nie sú pravdivé,“ povedal serveru The Huffington Post vedúci štúdie, lekár Jason Adedoyte.

Federálne zákony Spojených štátov amerických zakazujú rekreačné užívanie marihuany. Niektoré štáty si však odsúhlasili povolenie – napríklad Colorado, Aljaška, Kalifornia alebo Nevada.

 

 

Narástol počet hlásení o autonehodách

Ďalšie štúdia, ktorú spracoval inštitút HLDI (Highway Loss Data Institute), skúmala, ako často ľudia podávajú hlásenia o autonehodách na poisťovne vo Washingtone, Colorade a Oregone. Teda v štátoch, kde je rekreačné užívanie marihuany tiež povolené.

 

 

Výskumníci prišli na trojpercentný nárast hlásení v porovnaní s americkými štátmi, ako je Wyoming, Idaho a Nevada, kde je marihuana nelegálna.

„Dáta ukazujú, že v štátoch, ktoré povolili rekreačné užívanie marihuany, je tento faktor dôležitý v náraste hlásení o autonehodách,“ povedal riaditeľ inštitútu Matt Moore. Výskumníci analyzovali 2,5 milióna hlásení od januára 2012 do októbra 2016.

 

 

„Štúdia prináša viac otázok než odpovedí a preto si táto téma zaslúži ďalší výskum, ku ktorému sa istotne dostaneme,“ dodal hovorca organizácie Marijuana Policy Project, ktorá je za legalizáciu marihuany.

 

Zdroj: magazin.aktualne.cz

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím