Mexiko legalizovalo medicínsku marihuanu

Foto: WEB
Konopkar, 23. júna 2017

Vyhláška, ktorú vydal mexický prezident Enrique Peña Nieto, znamená legalizáciu lekárskeho konope. Legislatíva prešla vďaka vysokej podpore dolnej snemovne mexického parlamentu.

Peña Nieto bol kedysi silný odporca legalizácie konope, avšak po celoštátnej verejnej diskusii o legalizácii vyzval na opätovné preskúmanie globálnej protidrogovej politiky.

 

 

„Doterajšie riešenia medzinárodného spoločenstva sú nedostatočné, musíme ísť nad rámec zákazu a venovať sa účinnej prevencii,“ vyhlásil Peña Nieto v apríli 2016 na mimoriadnom zasadnutí Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov.

 

 

Peňa Nieto išiel minulý rok dokonca až tak ďaleko, že zaviedol opatrenie, ktoré malo obyvateľom Mexika umožniť vlastniť až 28 gramov konope bez kriminálnych dôsledkov. Opatrenie ale zastavil parlament.

Zvrat nastal v decembri 2016, kedy cez senát prešiel návrh na legalizáciu medicínskej marihuany, a našťastie veľmi ľahko. Následne parlament schválil návrh zákona s hlasovaním v pomere 347 poslancov za a 7 proti.

 

 

Mexický minister zdravotníctva Dr. José Narro Robles vyjadril svoju podporu tomuto opatreniu. „Vítam schválenie terapeutického užívania kanabisu v Mexiku,“ povedal.

Vyhláška taktiež stanovuje, že ministerstvo zdravotníctva bude mať za úlohu vypracovať a implementovať predpisy upravujúce užívanie medicínskej marihuany.

 

 

Vyhláška Peña Nieto konečne účinne odstraňuje kriminalizáciu užívania kanabisu, THC, CBD a všetkých derivátov kanabisu, ako aj legalizáciu produkcie a distribúcie konope na liečivé účely.

 

 

„Toto rozhodnutie povoľuje užívanie medicínskej marihuany, jej vedecký výskum ako aj výrobu a distribúciu,“ uviedla dolná komora parlamentu, známa ako La Cámara de Diputados.

V súčasnosti bude jediný povolený kanabis obsahovať 1% alebo menej tetrahydrokanabinolu. Najskôr musí totiž ministerstvo zdravotníctva preskúmať liečebné a terapeutické účinky marihuany.

 

 

Mexiko momentálne prekonalo najväčšiu prekážku na ceste k celkovej legalizácii marihuany.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím