Vaporizácia alebo najlepší spôsob ako používať marihuanu

Foto: vapefully.com/sk
Konopkar, 13. júna 2017

Za posledné roky sa stal na mnohých miestach vo svete, hlavne v USA, Kanade, vo Veľkej Británii a Holandsku, veľmi populárny pomerne nový fenomén – vaporizácia marihuany.

Aj na Slovensku je vaporizácia stále obľúbenejšia, ale na tých, ktorí sa o ňu zaujímajú, číha na internete dosť veľa nástrah, napríklad nejasné informácie či pochybní predajcovia. Čo je to teda vaporizácia marihuany a prečo sa do nej svet zbláznil?

Ak ste fanúšikom marihuany a čítate si o nej články na internete, je dosť pravdepodobné, že ste už mali príležitosť naraziť na termín vaporizácia. Napriek tomu začnime pekne po poriadku presnou definíciou toho, čo to naozaj znamená. Ak to čo najviac zjednodušíme, vaporizácia skrátka znamená odparovanie.

V súvislosti s marihuanou to zase označuje zahriatie sušiny na presne stanovenú teplotu (obvykle v rozpätí 180-220°C), v dôsledku čoho dochádza k odparovaniu látok, ktoré obsahuje, pričom však nedochádza k procesu spaľovania.

To, že nenastáva horenie, je pritom kľúčové – vďaka tomu môžeme vdychovať paru bezpečnú pre zdravie, ktorá obsahuje celé spektrum pre nás zaujímavých kanabinoidov, ktoré sú prítomné v marihuane, ale na rozdiel od dymu v nej nie sú dechtové látky, ani vysoký počet toxických, škodlivých a rakovinotvorných látok, ktoré sú neoddeliteľne spojené s procesom horenia.

 

Prečo je vaporizácia lepšia ako fajčenie?

V porovnaní s „klasickým“ fajčením umožňuje vaporizácia marihuany vyhnúť sa viac ako 99% nežiaducich a zbytočných toxínov, ktoré by sme prijali prostredníctvom dymu. Na jednej strane teda obmedzujeme prílev mnohých jedovatých látok do nášho organizmu, na druhej strane sa zase dokážeme zbaviť všetkých nepríjemných príznakov, ktorými naše telo reaguje na príjem týchto látok.

Po niekoľkých týždňoch po presedlaní na vaporizáciu sa definitívne vytratia symptómy ako záchvaty pretrvávajúceho fajčiarskeho kašľa, ranné vykašliavanie hlienu, pískanie na prieduškách alebo nepríjemný pocit tlaku v hrudnom koši. Zdravotný prínos je teda nesmierny. Dáva to zmysel, že v krajinách, kde majú pacienti legálny prístup k lekárskej marihuane, vaporizáciu odporúčajú lekári ako vhodnú metódu, ako ju používať.

 

 

Finančné hľadisko

V našej krajine je len málo ľudí, ktorí by sa mohli sťažovať, že majú peniaze nazvyš. Z tohto pohľadu dokážu výdavky na marihuanu, aj keď sú nevyhnutné, poriadne zaťažiť rozpočet – hlavne, ak ju používame pravidelne. Ale ak máme kvalitné a výkonné zariadenie slúžiace na vaporizáciu, môžeme tieto výdavky výrazne znížiť – vaporizácia umožňuje zredukovať náklady na sušinu až o polovicu! Umožňuje to obrovská efektivita vaporizácie. Pri fajčení môžeme absorbovať obvykle okolo 20-30% kanabinoidov nachádzajúcich sa v rastline – zvyšok podľahne pyrolýze, teda sa zničí v dôsledku vysokej teploty.

Pri vaporizácii k tomuto javu nedochádza, takže môžeme prijať z marihuany až 80% kanabinoidov. Okrem toho sa pri fajčení sušina premárni aj samovoľným spaľovaním medzi jednotlivými ťahmi, čo sa pri vaporizácii nedeje. Ak si teda namiesto fajčenia marihuany vyberieme vaporizáciu, môžeme dosiahnuť rovnaké účinky pomocou oveľa menšieho množstva sušiny. Vaporizácia teda prináša podstatný pokles spotrebovanej marihuany, čo nakoniec vedie k tomu, že budeme mať menší prievan v peňaženke. A to veru vždy poteší.

 

Vaporizácia je oveľa príjemnejšia ako fajčenie

Pri vaporizácii vdychujeme paru bez toxínov, čo prináša úplne iné zážitky ako fajčenie. Účinok samotnej marihuany je pritom pri vaporizácii silnejší, ale stav po jej aplikácii je takto trocha iný – je menej ťažkopádny a zahmlený, pričom máte viac energie sa radovať z príjemných vnútorných pocitov, ktoré prináša spotreba sušiny – je to preto, že vás organizmus nebol otrávený toxínmi. Ďalším faktorom spôsobujúcim, že vaporizácia je oveľa príjemnejšia ako fajčenie, je výnimočná chuť a vôňa počas vaporizácie – sú skrátka geniálne!

Umožňujú to terpény, teda zlúčeniny zodpovedné za chuť a vôňu konopy hašišovej. Pri fajčení sa podstatná časť terpénov zničí kvôli privysokej teplote, pri vaporizácii ich môžeme absorbovať v pare. Nahradenie dymu parou umožňuje nesmiernu diskrétnosť, lebo para z vaporizéra má oveľa slabšiu vôňu, a ešte k tomu sa veľmi rýchlo vytráca. V uzavretých priestoroch ju cítite iba niekoľko minút, a vonku sa stráca prakticky ihneď – človek stojaci o pár metrov od vás vlastne nemá šancu pocítiť vôbec nič. Neprítomnosť dymu znamená taktiež to, že odzvonilo oblečeniu a miestnostiam presiaknutým charakteristickým zápachom, a zároveň žiaden zápach neprenikne až k zvedavým susedom.

Ako vidíte, vaporizácia marihuany je naozaj z každého hľadiska výhodnejšie riešenie ako fajčenie – nielen, že je zdravšia, úspornejšia a diskrétnejšia, ale taktiež zaručuje oveľa príjemnejšie zážitky. Čo teda robiť, aby ste si mohli užívať všetky tieto výhody? Vlastne len málo – stačí len kvalitný vaporizér (z angl. vaporizer) vyrobený z materiálov bezpečných pre zdravie, teda zariadenie umožňujúce odparovanie kanabiniodov nachádzajúcich sa v marihuane.

 

Všetky vaporizéry nie sú vhodné. Nákup ako ruská ruleta?

Výber prvého vaporizéra nie je pre laika vôbec ľahká úloha – v slovenských predajniach môžete nájsť stovky rozličných modelov, odlišujúcich sa technickými parametrami, ale aj – čo je pre mnohých ešte dôležitejšie – cenami. Žiaľ, najlacnejšie zariadenia nielen, že nezabezpečia výhody popísané vyššie, ale môžu dokonca spôsobiť rôzne zdravotné problémy. Dokonalý príklad sú u nás nanešťastie populárne vaporizéry Titan 1 a Titan 2 Hebe.

Ide o zariadenia vyrábané pomocou najlacnejších dostupných súčiastok, ktoré nespĺňajú žiadne bezpečnostné normy ohľadom odolnosti voči pôsobeniu vysokých teplôt, ktoré vznikajú pri vaporizácii. A čo z toho vyplýva? Hrozí veľké riziko, že okrem pary vytváranej týmito „vynálezmi“ bude užívateľ nútený vdychovať napríklad výpary roztavených plastov alebo plynov vylučovaných pod vplyvom vysokej teploty batériou a elektronickými súčiastkami, keďže neboli dostatočne odizolované. V minulosti ste mohli počuť aj o prípadoch otravy ťažkými kovmi ako ortuť a olovo, z ktorých sa kvôli úsporám vyrábali niektoré komponenty.

Žiaľ, väčšina slovenských obchodov predávajúcich vaporizéry nemá žiadne zábrany odporúčať neskúseným užívateľom zariadenia potenciálne ohrozujúce zdravie, ako napríklad vaporizéry Titan 1 a Titan 2. V dôsledku toho môžete v ich ponuke okrem overených a bezpečných modelov vaporizérov nájsť aj zariadenia, ktoré by podľa môjho názoru nemali byť ani povolené predávať, a ktoré s vaporizáciou nemajú nič spoločné. Je to zradná situácia pre človeka kupujúceho si svoj prvý vaporizér – nákup v takýchto predajniach sa môže ľahko skončiť utratením peňazí za nekvalitný produkt, a v najhoršom prípade aj zdravotnými problémami. Existujú ale spôsoby, ako sa týmto nemilým prekvapeniam vyhnúť – oplatí sa prečítať si objektívne recenzie vaporizérov, ktoré nesponzorujú jednotlivé obchody, ale ešte lepšie je si vybrať predajne, v ktorých všetky vaporizéry spĺňajú príslušné bezpečnostné normy, sú overené a zaručia užívateľovi príslušnú kvalitu vnemov.

 

Preverená predajňa = žiadne nemilé prekvapenia

Iba jeden slovenský obchod, ktorý sa špecializuje na predaj vaporizérov, má vo svojej ponuke len modely vaporizérov bezpečné pre zdravie, a preto ich môžeme s pokojným srdcom odporučiť aj začínajúcim užívateľom. 

Je to e-shop www.VapeFully.com/sk. Všetky ostatné, zrejme s vidinou zisku, predávajú aj najlacnejšie modely, ktoré môžu ohroziť zdravie. Typ a model vaporizéra, ktorý si vyberiete (prenosný alebo stacionárny, konvekčný či kondukčný model), by mali vyhovovať vašim individuálnym potrebám a očakávaniam ohľadom štýlu inhalácie.

Vo vyššie uvedenom e-shope VapeFully môžete bez problémov získať odborné a jasné rady, čo je obzvlášť dôležité pre začínajúcich užívateľov vyberajúcich si svoj prvý vaporizér. Výber vhodného obchodu je podstatný aj kvôli záväznosti záruky ponúkanej výrobcom – oba tieto obchody sú autorizovanými zástupcami výrobcov predávaných zariadení, čo predstavuje, že nebudete mať problémy s uznaním záruky od výrobcu.

Nákup vaporizéra s príslušnou kvalitou a presedlanie z fajčenia marihuany na jej vaporizáciu otvára bránu mnohým jednoznačným prínosom – inhalácia pomocou vaporizéra je nesmierne príjemná, umožňuje zachovať diskrétnosť a nezanedbávať stav svojich dýchacích ciest. Prvotriedny vaporizér často predstavuje značný výdavok, ale vďaka obrovskej efektivite vaporizácie a úspore spotrebovaného materiálu sa však investícia rýchlo vráti. A pritom vám ostanú všetky výhody!

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články