Francúzsko chce dekriminalizovať marihuanu do septembra

Foto: WEB
Konopkar, 2. júna 2017

Francúzsky novozvolený minister vnútra vyhlásil, že krajina chce dekriminalizovať držbu marihuany do septembra tohto roka.

V rozhovore 24. mája s francúzskym spravodajským kanálom BFMTV Gérard Collomb uviedol, že podľa navrhovaných pravidiel budú ľudia prichytení s malým množstvom marihuany na osobné použitie čeliť pokute do výšky 100 EUR a zároveň im nebude hroziť žiadne ďalšie stíhanie. Collumbova kancelária uviedla, že sa začala touto témou zaoberať bez meškania.

Samotný Macron sa stal súčasťou rekordných vyhlásení vo Francuzsku, keď povedal, že je „márne systematicky trestať konzumáciu marihuany“.

 

 

Nová politika bude v ostrom kontraste so súčasnými zákonmi, ktoré sú jedny z najtvrdších v celej Európskej únii. Táto informácia vychádza zo štúdie Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť, v ktorej sa uvádza, že v súčasnosti môžu tí, ktorí sú prichytení s konope vo Francúzsku, čeliť jednému roku vo väzení a pokute do výšky 3 000 eur.

Novozvolený prezident Emmanuel Macron sa už dlhšie usiluje o dekriminalizáciu marihuany. Pred voľbami sa jednalo o jednu z jeho straníckych priorít. Teraz, keď získal presvedčivé miesto ako vodca krajiny, ide Macron plniť svoj sľub.

Aj napriek agresívnym trestom za marihuanu uživa vo Francúzsku približne 550 000 ľudí  vo veku od 15 do 64 rokov každý deň marihuanu. To je 1,5% celkovej populácie krajiny.

Ak všetko pôjde podľa plánu, Francúzsko sa pripojí k existujúcej skupine národov v Európskej únii, ktoré si vybrali cestu osvietenia, čo sa týka marihuany.

 

 

Niektoré z najnovších vývojov v okolitých krajinách Francúzska zahŕňajú napríklad ostrov Malta, ktorý uvažuje o legalizácii kanabisu pre dospelých. Ešte v apríli roku 2015 dekriminalizovala Malta držbu marihuany.

V Taliansku je na stole návrh zákona na legalizáciu marihuany.

Liberálni demokrati v Spojenom kráľovstve zase zaradili legalizáciu marihuany do hlavnej časti ich volebnej kampane.

Keďže sa Francúzsko rozhodlo urobiť to isté, Európa by už čoskoro mohla rozbehnúť aj medzinárodný obchod s USA.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím