Slovensko zvažuje čiastočnú dekriminalizáciu marihuany, teraz trestajú aj za polovicu cigarety

Foto: dennikn.sk
Konopkar, 25. mája 2017

Policajti nemôžu prehľadávať ľudí na ulici a náhodne hľadať drogy. Prokurátor či sudca by mali taký prípad zastaviť. Za malé množstvo marihuany dávajú súdy najmä podmienku.

Je už krátko po zotmení, dvojica policajtov kráča po chodníku a zastavuje skupinku mladých ľudí. Kontrolujú občianske, zatiaľ bežná situácia. Pýtajú sa na drogy, neveria, že pri sebe žiadne nemajú. Zdržujú, možno sú tvrdí.

Nepríjemná situácia, mladí ľudia pod tlakom ukazujú, čo majú vo vreckách. Majú pri sebe trochu marihuany? Začína sa sled nepredvídateľných nepríjemností.

Slovensko stále patrí ku krajinám, kde aj malé množstvo marihuany môže znamenať veľké problémy. A to aj napriek tomu, že v pravidlách je zmätok a policajti ju často nájdu iba preto, že obídu zákony. Na ulici vás totiž nemôžu bezdôvodne prehľadať. A robia to.

V stredu sa zasa policajti na svojom Facebooku pochválili tým, že drogy so psom hľadali v škole medzi študentmi.

 

Jedna dávka ako priestupok

Štát pomaly mení postoj a politici s odborníkmi zvažujú, že by ustúpili od tvrdých trestov v prípade nepatrného množstva drogy.

Plán na dekriminalizáciu sa ešte iba opatrne kryštalizuje. Ministerstvo spravodlivosti chce najskôr so skupinou odborníkov určiť, čo je vôbec jedna dávka drogy. Pomohlo by to zjednotiť rozhodnutia súdov, ktoré za jednu dávku považujú rôzne hmotnosti drogy. Odborníci však chcú ísť ešte ďalej a debatujú aj o možnosti následnej dekriminalizácie.

„Uvažuje sa, že by jedna dávka drogy bola priestupkom,“ hovorí prokurátor a profesor trestného práva Jozef Čentéš, ktorý sa stretnutí zúčastňuje za generálnu prokuratúru.

Dekriminalizáciu malého množstva drogy pre vlastnú potrebu podporuje aj generálna prokuratúra.

 

Zdroj: dennikn.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím