Startup vyrába ekologické skateboardy z konope

Foto: noizz.sk / kickstarter.com
Konopkar, 18. mája 2017

Čo si budeme hovoriť, marihuana a skateboarding k sebe vždy tak nejako patrili a zdá sa, že ak sa podarí uspieť slovinskému startupu Rolkaz Collective, budú mať k sebe ešte bližšie. Ten totiž prišiel s revolučným nápadom – vyrábať dosky z prírodných konopných vlákien.

Kvalita, udržateľnosť a výkonnosť – to sú hlavné atribúty dosiek Rolkaz, ktoré sľubujú kompletnú zmenu a inováciu v spôsobe výroby skateboardov. Slovinský startup ich vytvára s vierou, že skateboarding a záujem o životné prostredie by mali ísť ruka v ruke. Vďaka objaveniu skvelých vlastností konopných a ľanových vlákien vyrábajú dosky s ohľadom na prírodu, ktoré sú podľa slov startupu navyše veľmi kvalitné.

Aj keď je totiž skateboard určite jedným z najekologickejších spôsobov prepravy, o jeho výrobe to isté povedať tak úplne nemôžeme. Rôzne štúdie totiž ukázali, že získavanie surových materiálov, ktoré sú potrebné pre výrobu normálneho skateboardu, ako napríklad hliník či polyuretán, môžu mať škodlivý vplyv na životné prostredie. Navyše, stromom môže trvať aj 60 rokov, kým vyrastú, aby ich zotli a vyrobili sa z nich skateboardy. Konope potrebuje len 12 až 14 týždňov.

 

 

Rolkaz Collective sa pri svojich výrobkoch drží prírodných a udržateľných materiálov z obnoviteľných zdrojov. Všetky materiály sú lokálne pestované a spracované v Európe. Konope je obnoviteľný, rýchlo rastúci a recyklovateľný materiál. Zároveň patrí medzi rastliny s najsilnejšími prírodnými vláknami.

 

 

Produkcia konope má nulový odpad a vyžaduje len malú spotrebu energií. Táto rastlina je navyše odolná voči suchu a na rast nevyžaduje žiadne chemikálie, hnojivá či pesticídy. Zároveň čistí vzduch a pôdu skôr obohacuje než vyčerpáva. Vlákna z konope stočené do priadze poskytujú zvýšenú odolnosť voči ohýbaniu a sú schopné udržať ohnutie, čím poskytuje výborné podmienky pre skateboardovanie. Pridanie ľanových vlákien zasa pomáha tlmiť nárazy a zaručujú hladkú jazdu.Rolkaz Collective spustili kampaň na crowdfundingovom portáli Kickstarter, kde zháňajú 25-tisíc dolárov, aby mohli začať s hromadnejšou výrobou. Zatiaľ sa im podarilo nazbierať len takmer 1500 eur. Ak by si si preto rád zajazdil na konopnom skateboarde, máš najlepšiu príležitosť ich podporiť.

V ponuke sú zatiaľ dve veľkosti modelov – štandardný 28-palcový Drifter za 195 dolárov a menší, 24-palcový s názvom Mala, ktorý stojí 175 dolárov. Viac o doskách a výrobe tohto slovinského startupu si môžeš pozrieť na ich kickstarterovom profile.

 

Zdroj: noizz.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím