Marihuana dokáže zvrátiť starnutie mozgu, tvrdí výskum

Foto: WEB
Konopkar, 10. mája 2017

Každým rokom je náš mozog trochu menej výkonný. Veď každý orgán časom starne.

Tým sa znižuje výkon pamäti a kognitívna schopnosť, čo znamená, že trvá trochu dlhšie, kým napríklad vyplníte krížovku.

Ale teraz vedci zistili, že marihuana je schopná zvrátiť tento proces v myšacích mozgoch. Konope totiž navodí mozgový stav dvojmesačného zvieraťa.

 

 

Profesor Andreas Zimmer vyhlásil: “Liečba úplne zvrátila stratu výkonu u starých zvierat. Zdá sa, že liečba THC vracia molekulárne hodiny.“

 

 

Liečba s nízkou dávkou THC bola podaná starším hlodavcom vo veku dvanásť a osemnásť mesiacov, čo je zrelý vek v porovnaní so životom ľuďí. 

Pri experimente vedci zistli, že šedá hmota mozgov týchto myší „zázračne“ znova “omladla”.

 

 

Výskumníci na University of Bonn a na Hebrew University of Jerusalem podali malé množstvo THC, aktívnej zložky v konope, hlodavcom počas presne určeného časového obdobia.

 

 

Potom testovali ich schopnosť učiť sa ako aj výkonnosť pamäte vrátane orientácie. Došli k záveru, že ich schopnosti sa zlepšili.

 

 

Myšiam, ktorým bolo podávané len placebo, prejavovali prirodzenú vekom spôsobenú stratu pamäti a zníženú schopnosť učenia sa.

 

 

Vedci objavili, že mozog starne oveľa rýchlejšie, keď myši nemajú funkčné THC receptory, na ktoré sa zachytávajú THC bielkoviny.

 

 

Ďalším krokom je klinické skúšanie u ľudí s nádejou, že tieto zistenia by sa mohli použiť na budúcu liečbu demencie.

 

Zdroj: uni-bonn.de

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím