8 nelegálnych drog, ktoré ľuďom pomáhajú

Foto: zena.atlas.sk / web
Konopkar, 9. mája 2017

Už naši pradávni predkovia využívali účinky drog. Úzku prepojenosť medzi liečebným vplyvom a drogou môžeme vidieť aj v samotnom pomenovaní drogy. Slovo „droga“ sa pôvodne používalo vo význame liečiva živočíšneho a rastlinného pôvodu.

V súčasnosti tento pojem označuje aj prírodné či syntetické látky, ktorých používanie vedie k telesným a duševným zmenám organizmu a ku vzniku návyku a závislosti. Veľa syntetických drog bolo objavených práve vďaka úsiliu vynájsť liek na naše psychické či fyzické bolesti, ale staré známe „všetkého veľa škodí“ tu platí dvojnásobne.

Základné delenie drog je na drogy legálne, ktoré zákon toleruje ale nepodporuje, ako sú káva, tabak, alkohol. Druhy typ je zákonnou normou zakázaný, čiže nelegálny.

 

 

Marihuana

Jednou z najspornejších ilegálnych drog je marihuana. Vyrába sa z konope a obsahuje psychotronickú látku zvanú THC. Mnohé výskumy dokázali, že táto látka má pozitívne účinky na celý rad chorôb. Pomáha pri vysokom krvnom tlaku, epilepsii, artérioskleróze a Crohnovej chorobe. Jej pozitívny vplyv zaznamenali aj astmatici a pacienti trpiaci Parkinsonovou chorobou a sklerózou multiplex. Zvyšuje chuť do jedla a zlepšuje náladu. Zmierňuje vracanie pri liečbe chemoterapiou a známy je aj jej protirakovinový a protizápalový účinok.

 

 

LSD

Málokto vie o vplyve LSD na liečbu alkoholizmu. Dokazujú to isté štúdie v USA v päťdesiatych rokoch, ktoré preukázali až 50 % úspešnosť. LSD sa taktiež podávalo pacientom trpiacim smrteľnou rakovinou, kde pomáhalo zmierniť napätie, úzkosť a strach zo smrti. Boli zistené aj jeho silné účinky proti chronickej bolesti.

 

 

Halucinogénne huby

V mnohom sa podobajú na LSD. Pomáhajú pri tlmení bolesti hlavy a výrazne dokážu znížiť jej frekvenciu.

 

 

Extáza

Táto chemická látka, inak nazvaná MDMA, je zaznávaná najmä pre svoj zhubný vplyv na mozog. No práve tento jav sa dá použiť pri liečbe Parkinsona. Kolektív Jacka Liptona z University v Cincinnati zistil pri experimentoch na potkanoch, že pôsobením extázy sa vytvárajú dopamínové neuróny v mozgu. Ich pokles má za následok vznik Parkinsonovej choroby. Taktiež jej nemôžeme poprieť, že pomáha pri liečbe posttraumatických stresov a úzkostných stavov.

 

 

Kokaín

Táto droga je takisto rastlinného pôvodu ako marihuana. Vyrába sa z kríka nazvaného kokainovník pravý. V minulosti sa tešil veľkej popularite. Bol hojne využívaným pri tlmení akýchkoľvek bolestí. Liečilo sa ním takmer všetko a využíval sa aj ako lokálne anestetikum pri nosnej, krčnej a očnej operácii. Dokonca aj známy nápoj Coca cola obsahoval na začiatku výťažok z listov koky.

 

 

Heroín

Ďalší „všeliek“ z minulosti, ktorý je najúčinnejší najmä pri potláčaní extrémnej chronickej bolesti a tlmení utrpenia pacientov s rakovinou.

 

 

Ketamín

Výskumy Centra duševného zdravia v meste Connecticut v USA preukázali jeho pozitívny vplyv pri liečbe depresií. Až 70% testovaných pacientov, u ktorých neuspel žiadny iný liečebný proces, uviedlo zlepšenie stavu.

 

 

Amfetamín

V súčasnosti sú len tri medicínsky akceptované použitia amfetamínu. Pre jeho stimulačné účinky môže byť efektívne využitý pri krátkodobej liečbe narkolepsie, obezity a hyperkinetického syndrómu (vykonávanie nedobrovoľných pohybov zapríčinené zväčša ochorením niektorých mozgových centier). Švédski lekári taktiež objavili jeho užitočnosť pre pacientov po náhlej mozgovej príhode.  

 

Zdroj: zena.atlas.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím