7000 ľudí prišlo na tohtoročný pražský marihuanový pochod

Foto: legalizace.cz
Konopkar, 6. mája 2017

Centrom Prahy dnes prešiel pochod za legalizáciu marihuany Million Marihuana March 2017. Podľa organizátorov sa zúčastnilo viac ako 7000 ľudí.

Demonštranti vyrazili z Karlovho námestia zhruba hodinu po poludní a do cieľa na ostrove Štvanice dorazili krátko pred 15:00 hod. Na ostrove na účastníkov čaká kultúrny program, workshopy a stánky s občerstvením.

Demonštrácia zvaná Milión Marihuana March sa koná v metropole už dvadsiatý krát. V průvodu jelo niekoľko allegorických vozů, z ktorých zněla hlasitá hudba. Lidé cestou tančili a povzbuzovali dýdžeje a kapelu, ktorí na jednom z vozu jeli. Niektorí ľudia nesli transparenty, napríklad s nápisom „Konopné rastliny do každej rodiny“ alebo „Nehaš, čo tvoj nepálí“. Ďalšie na sobě mali kostýmy.

Demonštrácia nazvaná Million Marihuana March sa koná v metropole už dvadsiatykrát. V sprievode išlo niekoľko alegorických vozov, z ktorých znela hlasná hudba. Ľudia cestou tancovali a povzbudzovali dídžeja a kapelu, ktorí išli na jednom z vozňov. Niektorí ľudia niesli transparenty, napríklad s nápisom „Konopné rastliny do každej rodiny“ alebo „Nehaste, čo vás nepáli“. Ďalší na sebe mali kostýmy.

 

 

Cieľom tohtoročnej demonštrácie je, ako každým rok, podľa organizátorov upozorniť na pretrvávajúci zákaz marihuany a apelovať na politikov, aby legislatívu upravili. Chcú, aby bolo možné marihuanu legálne pre vlastnú potrebu pestovať a užívať.

Organizátori upozorňujú tiež na to, že hoci je v Česku legálne konope užívať na liečebné účely, nie je momentálne dostupné v lekárňach kvôli sporom medzi dodávateľom a Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv. Ústav v súčasnosti hľadá nového dodávateľa. Mimo liečebného konope ale marihuana zostáva mimo zákon. Za pestovanie alebo prechovávanie vo väčšom než malom množstve hrozí postih.

Podľa výročnej správy o užívaní drog v Česku za rok 2015 konope vyskúšalo 30 percent ľudí vo veku od 15 do 64 rokov. Za posledný rok ho užila asi desatina dospelých a v poslednom mesiaci asi tri percentá. U mladých do 34 rokov je podiel dvojnásobný. Za posledných 12 mesiacov si marihuanu dala skoro pätina a v posledných 30 dňoch sedem percent.

 

 

Mladí Česi a Češky patria v Európe k rekordmanom v užívaní marihuany, avšak v posledných rokoch sa situácia mierne zlepšuje.

Liečbu marihuanou povolil zákon od apríla 2013, a to na zmiernenie ťažkostí u dospelých s rakovinou, sklerózou multiplex či AIDS.

 

Zdroj: ceskenoviny.cz

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím