Dvojica Bratislavčanov predávala cez darknet aj konope

Foto: dennikn.sk / web
Konopkar, 4. mája 2017

Slovenskej polícii sa podaril odhaliť prvý prípad obchodovania so zbraňami a drogami cez anonymnú časť internetu, takzvaný darkweb.

Dvojica Bratislavčanov cez internet nelegálne predávala zbrane a drogy do zahraničia. Obchodovali cez ťažko prístupnú, dobre chránenú a vysoko anonymnú časť internetu – takzvaný darkweb.

Prístup na internetové trhovisko je možný len cez špeciálne upravený softvér, preto sa často využíva napríklad aj na šírenie detskej pornografie a ďalšie nelegálne činnosti.

Je to prvý prípad, keď sa slovenskej polícii podarilo vyriešiť kriminalitu z darkwebu.

Polícia v marci obvinila za predaj drog a zbraní 33-ročného Adama a 28-ročného Lukáša, urobila tak v spolupráci s nemeckým Europolom. Mužov držia vo väzbe, za drogy im hrozí trest 10 až 15 rokov, za ozbrojovanie 3 až 8 rokov.

Pri domovej prehliadke polícia vlani v septembri zaistila desiatky rastlín konope (15-tisíc dávok) a LSD (117 dávok), 5 strelných zbraní a 600 kusov munície. Polícia sa dostala aj k serveru, cez ktorí kriminálnici obchodovali na internete.

 

 

Našli na ňom 203-tisíc eur v internetovej mene bitcoin, ktorá sa využíva na anonymné platby. Identifikovali aj ďalších kupcov a predajcov, ktorí obchodovali s drogami, zbraňami či výbušninami.

„Kriminálnici radi využívajú tieto otvorené weby na nelegálnu činnosť,“ hovorí Jari Liukku z Europolu. Nelegálny internetový obchod sa podľa neho rozširuje.

Chce preto, aby sa zlepšila spolupráca medzi štátmi Únie. Na internete sa chcú sústrediť aj na pašovanie migrantov, obchodovanie s ľuďmi, falšovanie dokumentov či pranie peňazí.

Liukku hovorí, že Europol môže sledovať výmenu informácií aj na anonymných častiach

„Uvedomujeme si, že sa zločiny presúvajú na internet,“ hovorí policajný prezident Tibor Gašpar. Povedal, že oddelenie na riešenie internetovej kriminality chce rozšíriť na 30 policajtov.

 

Zdroj: dennikn.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím