Andrej Babiš: Som za legalizáciu lekárskej marihuany a preplácanie poisťovňami

Foto: facebook.com/AndrejBabis
Konopkar, 31. marca 2017

Toto je Martina Kafková. Krásna žena. Bola vydatá, pracovala ako konštruktérka a vo voľnom čase učila hendikepované deti hrať na gitaru.

Potom jedného dňa zakopla na rovnom chodníku. Doktori ju diagnostikovali sklerózu multiplex. V 27 rokoch. Telo postupne začalo vypovedať službu. Nepomohli žiadne lieky, ktoré jej predpísali. A niektoré dokonca uškodili.

Martina skončila na vozíku. Manžel ju opustil, ale otec s mamou ostali statoční: až do jej päťdesiatich rokov, sami ako dôchodcovia, sa o ňu starali, nosili ju a pomáhali jej so všetkým, čo bolo treba. Tento rok ju konečne prijali do špecializovaného ústavu, kde dožíva.

 

 

Ľudia si niekedy myslia, že roztrúsená skleróza je „len“ svalová dysfunkcia, že človek jednoducho „len tak leží“. Omyl. Martina začala trpieť takými kŕčmi, až mala pocit, že sa ju zlomí kosti v tele. Do toho má človek smrteľnú úzkosť, že sa nemôže nadýchnuť. A doktori pomoct nedokázali, pretože viac práškov už by ju zabilo. „Bola to číra hrôza,“ opisuje jej otec, ktorého Martina prosila, aby ju pomohol so samovraždou.

No a potom skúsila od kamaráta konopnú cigaretu. Kŕč pominul. Priatelia začali voziť Martine konope pravidelne, bolo to niečo, čo konečne fungovalo na rozdiel od syntetických liekov. Potom pre ňu otec začal konope pestovať sám. Martina dokonca nabrala váhu, aj keď len na 40 kíl …

 

 

A tu začína ten háčik: pestovať konope hoci pre vlastnú potrebu je u nás nelegálne. Je možné ho kúpiť: Martinu by to vyšlo na 64 tisíc mesačne, pokiaľ ide o zahraničné preparát, alebo 23 tisíc, ak pochádza z Česka. Aj keď je to práve konope, čo delí Martinu od totálneho pekla a života v rámci možností, zdravotná poisťovňa ho odmieta preplácať. Jej otec už poslal, obvolali, obchodil cez dvadsať inštitúcií vrátane vlády, poslaneckej snemovne, komory, policajtov. Nestalo sa nič.

Pritom máme u nás 23 tisíc ľudí s touto desivou chorobou, štyri tisícky z nich sú na tom podobne ako Martina…

 

 

Takže som sa rozhodol: napíšem list ministrovi zdravotníctva, poradím sa s doktormi a prídem s návrhom, ako týmto ľuďom pomôcť. Keď už štát zakazuje človeku pestovať konope na záhrade pre svoju vlastnú potrebu, tak nech je mu aspoň preplatené v plnej výške!

 

 

Zdroj: facebook.com/AndrejBabis

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím