Keď nebudú zamestnávať automobilky, prácu dá ľuďom tráva

Foto: etrend.sk / web
Konopkar, 17. marca 2017

Trh s konope by dokázal do roku 2020 vytvoriť takmer 300-tisíc pracovných miest v USA. Vyplýva to zo štúdie analytickej spoločnosti New Frontier. Za rast konopného trhu môže najmä jeho využitie na medicínske účely.

V roku 2016 sa legálny trh s marihuanou v USA mohol pochváliť hodnotou 7,2 miliárd dolárov. Podľa prognózy mal ročne narásť o 17 percent. Len predajmarihuany na liečebné účely v Spojených štátoch by mal z vlaňajších 4,6 miliardy dolárov narásť na 13,3 miliardy dolárov v roku 2020.

Rásť by mal aj dopyt po využívaní rastliny na „rekreačné“ účely. Vlani sa čísla predaja v Amerike pohybovali na úrovni 2,6 miliardy dolárov. V roku 2020 by malo ísť o 11,2 miliardy dolárov.

 

 

Prognóza New Frontier sa opiera nielen o dáta amerického štatistického úradu, ale aj skutočnosť, že 25 štátov už zákonom zakotvilo požívanie tejto omamnej látky na medicínske účely a sedem štátov umožnilo využívanie kanabisu na osobnú „voľnočasovú“ potrebu.

„Tieto čísla potvrdzujú, že kanabis je dôležitým motorom ekonomiky a tvorby pracovných miest v USA,“ uvádza Giadha Aguirre de Carcer, zakladateľka a CEO New Frontier Data. Ako ďalej dodáva, na jednej strane vidieť pokles tvorby pracovných miest a pokles tempa rastu ekonomiky, no na druhej strane marihuanový priemysel pozitívne prispieva k obom faktorom.

 

Z automobiliek ku kvetináčom

„Očakávame, že rast marihuanového priemyslu sa na určité tempo spomalí v najbližších 3 až 5 rokoch, no napriek tomu predpokladáme, že predaj prekoná 24 miliárd dolárov do roku 2025 a prinesie možnosť tvorby nových 300-tisíc pracovných miest do roku 2020, čo predstavuje pozitívny aspekt ekonomiky USA,“ dodala.

V porovnaní s prognózami Štatistického úradu USA do roku 2024 ide o oblasť, ktorá počtom nových pracovných miest prekonala napríklad automobilky. V amerických montážnych dielňach automobilov bude dovtedy o 20-tisíc pracovných miest menej. V gastronómii má napríklad pribudnúť 658-tisíc pracovných miest, v nemocničných zariadeniach 395-tisíc a najviac v stavebníctve 790-tisíc. 

 

 

Pozitívnu prognózu rastu zelených pracovných miest priniesli nielen New Frontier, ale aj Marijuana Policy Group a pravidelné dopytovanie Marijuana Business Daily medzi profesionálmi v tomto zelenom biznise. To, že v USA už teraz ide o naozaj veľký biznis, vidieť na množstve zamestnancov. Konopný priemysel zamestnáva približne 100- až 150-tisíc ľudí a takmer 90-tisíc ich pracuje pestovaním rastlín. A prognózy hovoria o ďalšom raste.

 

 

Strach zo zákona

Existuje zatiaľ len málo vzdelávacích inštitúcií, ktoré nasadli na túto „zelenú vlnu“. Jedna z nich je Oaksterdam University v Kalifornii. 

„Pracovný trh v oblasti kanabisu rastie, no mnohí, ktorí majú o túto sféru záujem, majú strach z prenasledovania DEA (Národný úrad pre kontrolu obchodu s drogami). Ale to sa mení,“ povedal Dale Sky Jones, Executive Chancellor na univerzite. Verí, že ak budú spoločnosti pracovať na marihuanovom trhu podľa platných zákonov, nebudú sa mať čoho báť a štát ich nebude môcť prenasledovať. To by malo podľa neho prilákať čoraz viac ľudí. 
 
Forbes cituje Marka Lustiga z CannaRoyalty, podľa ktorého liberalizácia zákonov v oblasti tejto mäkkej drogy znamenala vznik nových pracovných miest, príležitostí pre podnikateľov a zdravej konkurencie.

 

 

Miliardové výdavky

V USA a Kanade dopyt po zelenej rastlinke rastie. Obyvatelia tejto časti sveta na ňu minuli 53,3 miliardy dolárov v roku 2016. To však zahŕňa nielen legálne, ale aj ilegálne distribuované produkty. Pre porovnanie – s takými číslami sa nemôžu pochváliť ani firmy McDonald´s a Starbucks dokopy.

Miliardový odhad priniesol think-tank Arcview Market Research. Poukazuje však na to, že stále sa veľké množstvo takýchto produktov pohybuje mimo zákona. Ilegálny trh s marihuanou predstavoval v roku 2015 až 90 percent z celkového predaja v Severnej Amerike, v roku 2016 klesol na 87 percent a postupne sa má znižovať – presúvať do legálnej sféry. Príkladom je Colorado, kde nie je táto droga mimo zákona, a tak sa 45-percentný podiel z predaja odohráva legálnou cestou. 

Arcview prognózuje rast legálneho predaja v Severnej Amerike (USA a Kanada) o 26 percent každý rok – v roku 2021 by občania USA a Kanady mali na trávu minúť sumu 21,6 miliardy.

 

 

Závislosť je problém aj u nás

V Európskej únii ju podľa Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť aspoň raz užila takmer štvrtina populácie. Správa z mája minulého roka zároveň konštatuje pretrvávajúci vysoký dopyt po kanabise, čo spôsobuje nárast liečených osôb v dôsledku jeho užívania. 

Za posledný rok túto drogu užilo asi 16,6 milióna mladých Európanov od 15 do 24 rokov. Na Slovensku si spomedzi drog dominantné postavenie udržiava marihuana predovšetkým u mladých, počet užívateľov je stabilizovaný, stále však vysoký, informuje na svojom webe Ministerstvo zdravotníctva SR. 

Treba však poznamenať, že od roku 2012 narastá aj podiel liečených pre závislosť od kanabisu. Podľa informácií Centra pre liečbu drogových závislostí sa na Slovensku lieči okolo 500 osôb zo závislosti od marihuany.

 

Zdroj: etrend.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím