Izrael dekriminalizuje marihuanu

Foto: sensiseeds.com / web
Konopkar, 7. marca 2017

V deštruktívnej politickej klíme Izraelu sa objavilo zázračné spojenie pravice a ľavice. Volá sa konope.

Izraelský kabinet dekriminalizoval rekreačné využitie konope teda marihuany na svojom pravidelnom nedeľnom zasadnutí. A to vďaka politikom naprieč celého politického spektra.

V rámci novej politiky budú osoby prichytené na verejnosti s rekreačnou marihuanou podliehať pokute vo výške približne 250 eur, ale nebudú čeliť obvineniu z trestného činu. Peniaze z pokút budú použité na protidrogovú rehabilitáciu a vzdelávanie.

 

 

Druhý priestupok bude znamenať pokutu vo výške približne 500 eur. 

Pri treťom budú môcť orgány požadovať rehabilitáciu, vzdelávanie či pozastavenie vodičského preukazu.

Štvrtý priestupok bude už však predmetom trestného stíhania a prípadného väzenia.

 

 

“Či ľudia súhlasia alebo nesúhlasia s užívanim marihuany, je zlé súdiť užívateľov kanabisu pomocou trestného práva,” povedal pravicový minister spravodlivosti Ayelet Shaked.

“Izrael nemôže zatvárať oči pred zmenami vo svete, pokiaľ ide o spotrebu marihuany a jej účinkom,” dodal.

Rozhodnutie Izraela dekriminalizovať rekreačné konope prichádza, pretože globálny postoj k marihuane ako lieku sa rýchlo mení. Viac ako 20 krajín skúma, ako zmeniť svoje právne predpisy v súvislosťou s marihuanou. Osem štátov USA ako aj District of Columbia umožňujú rekreačnú aj lekársku marihuanu.

 

 

Po celom svete už mnoho národov dekriminalizovalo marihuanu v snahe bojovať s proti spoločenskými problémami, ktoré sú spojené s jej užívaním – vrátane Holandska, Mexika, Českej republiky, Kostariky a Portugalska.

“Ide o dôležitý krok, ale nie je to koniec cesty,” hovorí Tamar Zandberg z ľavicovej strany. Zandberg slúži tiež ako predsedníčka Výboru pre zneužívanie drog a alkoholu. “Milióny Izraelčanov, ktorí konzumujú konope, už nebudú zločinci,” vyhlásila.

Zástancovia marihuany dúfajú, že nová politika podporujúca podnikanie s marihuanou priláka do Izraela veľké investície.

 

 

Izrael je jedným zo svetových lídrov v oblasti lekárskej marihuany. Ultra-ortodoxní členovia z ministerstva zdravotníctva prekvapujúco podporujú konopný výskum a inovácie.

Len nedávno bolo užívateľov lekárskej marihuany len zopár, ale teraz má Izrael približne 25.000 užívateľov lekárskej marihuany.

Konopné firmy odhadujú, že priemysel by mohol mať hodnotu stoviek miliónov dolárov, a to dokonca aj v takejto malej krajine ako Izrael.

“Dekriminalizácia konope v Izraeli je ďalším krokom k vytvoreniu globálneho odvetvia s marihuanou, s Izraelom na jeho čele,” povedal Saul Kaye, generálny riaditeľ konopnej spoločnosti ICAN.

 

 

Schválenie dekriminalizácie rekreačnej marihuany kabinetom je dôležitým krokom na ceste k vykonávaniu novej politiky, ktorá bude klásť dôraz skôr na vysvetľovanie a liečbu, ako na trestné právo,” uviedol minister verejnej bezpečnosti Gilad Erdan.

Ministerstvo verejnej bezpečnosti odporúča dekriminalizovať marihuanu začiatkom tohto roka. Nedeľné oznámenie signalizovalo oficiálne prijatie tejto politiky.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Novinky
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím