Austrálskemu fondu vyšla stávka na marihuanu. Stal sa šprintérom roka

Foto: finweb.hnonline.sk / web
Konopkar, 4. marca 2017

Pomohla predovšetkým legalizácia konope v niektorých štátoch USA.

Austrálskemu hedžovému fondu Tribeca Global Natural Resources Fund vyšla stávka na svetových producentov marihuany. Vlani aj vďaka tomu narástol o 145 percent. Pomohla predovšetkým legalizácia konope v niekoľkých štátoch USA.

 

 

Marihuana z fariem severoamerických výrobcov nebola jedinou komoditou, ktorá katapultovala zisky fondu Tribeca na nové rekordy. Vyplatili sa mu tiež investície do lososov, lítia alebo kobaltu. Avšak konope sa na minuloročnom zisku 200 miliónov dolárov podieľalo 22 percentami, uviedol spoluzakladateľ fondu zo Sydney Ben Cleary agentúre Bloomberg. Tento rok fond zatiaľ rastie o 4 percentá.

 

 

Čo urobí Trump?

Podľa dát spoločnosti Preqin rástol vlani fond Tribeca najviac z desiatky tisíc svetových firiem, ktoré participovali na jeho výskume. Pomohli k tomu miernejšie zákony v USA, kde osem štátov povolilo príležitostné užívanie marihuany dospelým osobám a viac než polovica všetkých štátov umožňuje jej používanie na lekárske účely.

Hoci federálne zákony užívanie kanabisu nepovoľujú a nie je jasné, ako sa prezident Donald Trump k tejto otázke postaví, šéf najziskovejšieho hedžového fondu Ben Cleary zostáva pokojný, pretože štáty majú vlastnú konopnú legislatívu.

 

Konopný boom

Americký trh s marihuanou rastie. Vlani tento priemysel dosiahol 6,7 miliardy dolárov v obrate a Cleary očakáva, že počas piatich rokov prekročí 20 miliárd dolárov. Ešte optimistickejšia je spoločnosť Cowen & Co., ktorá radila s investíciami do konope na Wall Street. Vlani v septembri odhadla, že toto odvetvie vyrastie až na 50 miliárd dolárov do roku 2026.

Z konopného boomu ťažia aj producenti. Akcie amerických pestovateľov Aurora Cannabis a Canopy Growth Corp., do ktorých hedžový fond Tribeca investoval, vystúpili vlani na trojnásobok svojej hodnoty a tiež tento rok sa udržujú v dvojcifernom šprinte.

 

Oplatili sa aj iné investície 

Tribeca však ťaží aj z investícií do ďalších komodít. Napríklad lososov v Nórsku, Austrálii a na Novom Zélande. Oplatilo sa. Ryba v desiatkach krajín zdražela. Spotreba lososa v rokoch 2013 a 2016 v USA rástla o desiatky percent. A tiež v Ázii si stredná trieda čoraz viac dopraje zdravšie ryby namiesto červeného mäsa. Tento trend je zreteľný najmä v Číne.

Fodnu vyšla aj stávka na kobalt. Dopyt po kove vzrástol zo strany výrobcov batérií do elektromobilov.

 

Zdroj: finweb.hnonline.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím