Trump zasahuje rast akcií z oblasti marihuany

Foto: financnytrh.sk / web
Konopkar, 3. marca 2017

Donald Trump sa snaží na akciové spoločnosti z marihuany využiť brzdu.

Akcie spoločností z tohto sektora od minulého týždňa čelia poklesu, keďže Biely dom naznačil, že voči nim pritvrdí.

Cena akcií Innovative Industrial Properties, ktorá skupuje budovy a prenajíma ich pestovateľom lekárskej marihuany, od tej doby každý obchodným dňom klesli, čím celkovo prišli o takmer 8%.

To zahŕňa 5% piatkový pokles, teda deň potom ako tlačový tajomník Bieleho domu – Sean Spicer predpovedal “väčšie presadzovanie” federálnych zákonov voči týmto spoločnostiam.

 

 

Menšie akciové spoločnosti z oblasti marihuany však taktiež čelili rozsiahlemu výpredaju.

Penny stocks za ktorú je označovaná spoločnosť Weed – kupuje pozemky na prenájom pestovateľom, po Spicerových komentároch prepadli za deň o 10%. Ostatné podobné akciové spoločnosti z oblasti konope, vrátane Medical Marijuana, Hemp, GrowLife a Pineappl v ten istý deň utrpeli strmé poklesy.

(význam penny stock – spoločnosti, ktoré majú nízke ceny akcií a väčšinou majú zároveň aj nízku trhovú kapitalizáciu a jedná sa teda o malé spoločnosti – cena v centoch a nie kedy v rozsahu 1-10 dolárov.)

Biely dom poukazoval na odlišnosť lekárskeho a rekreačného užívania.

Spicer počas minulého týždňa poznamenal: “Prezident chápe bolesť a utrpenie, ktorým si mnohí ľudia prechádzajú a pre tých je možnosť liečby, vrátane lekárskej marihuany potrebná.”

Ale investori by mohli z firiem lekárskej marihuany ďalej utekať, aj preto, že ich možnosti rastu do rekreačnej oblasti sa tým podstatne zmenšujú.

 

 

Isaac Boltansky, ktorý jej analytikom pre washingtonskú politiku v Compass Point Research & Trading poznamenal: “Obchodné rozhodnutie týkajúce sa rekreačnej časti priemyslu, v dohľadnej budúcnosti povedú k negatívnym očakávaniam.”

Akcie z oblasti marihuany tak mieria v opačnom smere ako americký akciový index Dow Jones, ktorý dosahuje rekordné maximá.

Innovative Industrial Properties len v októbri prišla s realizáciou počiatočnej verejnej ponuky akcií (IPO). V tej dobe sa to zdalo ako dobrý nápad, keďže v posledných rokoch stále viac štátov hlasovalo za legalizáciu marihuany, či už na lekárske ale aj rekreačné účely.

A iba v deň volieb, osem ďalších štátov prišlo s legalizáciou marihuany, v tej či onej podobe. Ale keďže bol zvolený Trump, jeho administratíva už počas kampane nebola k tomuto hnutiu priateľskou.

Marihuana zostáva pod označením “Schedule I”, čo v očiach federálnej vlády predstavuje kontrolovanú substanciu, ktorá je nezákonnou a rovná sa heroínu. Obamova administratíva mala k marihuane viac uvoľnenejší postoj. Ministerstvo spravodlivosti v roku 2013 poznamenalo, že nebude napádať štátne zákony, ktoré prišli s legalizácie marihuany.

Naproti tomu Trumpov generálny prokurátor – Jeff Sessions, počas tohto týždňa uviedol, že sa jedná o “pochybnú” oblasť a “legalizácia marihuany je nepotrebná.”

 

 

Ďalej poznamenal: “Myslím si, že cez štáty môže prejsť bez ohľadu na federálne zákony,” … “Ale nie som si istý, či budeme mať lepší a zdravší národ, vďaka marihuane, ktorá sa tak bude predávať v lekárni na každom rohu.”

Paul Smithers, ktorý je generálnym riaditeľom a prezidentom spoločnosti Innovative Industrial Properties nebude diskutovať nad cenou akcií jeho spoločnosti. Ale uviedol, že bez ohľadu na vyjadrenia Spicera, alebo Trumpa nebude, až tak náročné rozpoznať medzi lekárskym a rekreačným využívaním.

“Myslím, že by som sa mohol zblázniť, ak by som sa snažil zanalyzovať všetky podobné komentáre, pokiaľ neexistuje oficiálne stanovisko Bieleho domu a kancelárie generálneho prokurátora, okolo postupov pre oblasť lekárskeho využívania marihuany,” … “Pokiaľ ide o to, čo sa deje v oblasti rekreačného využívania, nemyslím si, že by to malo mať do budúcnosti dopad.”

 

Zdroj: financnytrh.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím