Nemci zakladajú Konopnú agentúru, prvá úroda bude v roku 2019

Foto: etrend.sk
Konopkar, 3. marca 2017

Nemecko zriaďuje Konopnú agentúru a chce začať pestovať konope pre lekárske účely. Prvú úrodu očakáva v roku 2019. V tlačovej správe to v piatok uviedol Spolkový ústav pre liečivá, pod ktorý bude spadať aj Konopná agentúra. Krok je dôsledkom nového zákona, ktorý niektorým ťažko chorým pacientom uľahčí prístup ku konope zo zdravotných dôvodov.

„Konopná agentúra pomôže zaopatriť chorým konope v lekárskej kvalite. Navyše môžeme sprievodnými výskumami získať dôležité poznatky na ďalšie lekárske využitiu konope,“ je presvedčený šéf Spolkového ústavu pre liečivá Karl Broich.

Najprv chce konope tak ako doteraz dovážať z Kanady a Holandska. Čoskoro však Konopná agentúra vypíše výberové konanie na zabezpečenie výroby konope v Nemecku, do ktorého sa môžu zapojiť firmy z celej Európskej únie. Víťazná spoločnosť alebo spoločnosti potom budú konope pestovať vo svojich priestoroch. Konopná agentúra bude následne dohliadať na distribúciu konope do lekární.

 

 

Množstvo liečebnej látky, ktoré bude v nasledujúcich rokoch potrebovať, sa podľa ústavu ťažko odhaduje. Zatiaľ malo v Nemecku po absolvovaní pomerne zložitého procesu výnimku na užívanie liečebného konope asi tisíc pacientov. Za liečbu okrem toho museli platiť. Pri priemernej dennej spotrebe jedného gramu na osobu by len pre zabezpečenie týchto pacientov bolo potrebných 365 kilogramov konope ročne.

Očakáva sa, že počet pacientov, ktorí budú konope užívať, výrazne stúpne. Lekári budú mať po novom možnosť predpísať konope pacientom napríklad s roztrúsenou sklerózou, rakovinou alebo chronickými bolesťami. Uhrádzať ho budú poisťovne. Liečebné konope bude k dispozícii vo forme mastí, kvapiek alebo sušených kvetov rastliny.

 

Zdroj: etrend.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím