Konope v Taliansku pestuje aj armáda, ale…

Foto: adam.cas.sk
Konopkar, 20. februára 2017

Dnes je to totiž armáda, ktorá v Taliansku produkuje liečebné konope, ktoré sa dá potom kúpiť v miestnych lekárňach. Plukovník Antonio Medica ubezpečuje, že si nikdy jointa nezabalil, o kvalite svojich rastlín je ale presvedčený. “Robili sme testy,” cituje ho agentúra AFP.

Pri vstupe do priestorov, na polovici cesty medzi dokonale stráženým laboratóriom a oroseným skleníkom, si plukovník oblieka na uniformu chirurgický plášť. “Jeden z mojich  kolegov si raz robil srandu z toho, ako sme sa štyridsať rokov snažili zabrániť jednotkám fajčiť v kasárňach, a dnes sme to my, kto ten tovar vyrába,” hovorí.

Jeho poslanie je ale inak veľmi vážne. Kvalita konope musí byť dobrá a hlavne stále rovnaká, pretože produkcia je určená chorým ľuďom. “Produkcia v tomto sterilnom a uzatvorenom prostredí je veľmi dôležitá, pretože je to jediný spôsob, ako získať konštantný produkt bez toxických častíc, hlavne ťažkých kovov ako je ortuť, ktorú rastliny na poli ľahko absorbujú,” vysvetľuje plukovník. Prvé dodávky nesúce značku Made in Italy prichádzajú do lekární, kde sa predávajú iba na lekársky predpis.

 

 

Produkt sa hlavne odlišuje od rekreačného konope, pretože v lekárstve nemá ani tak význam tetrahydrocannabinol (THC), ktorý tak priťahuje fajčiarov, ako ďalšie kanabinoidy, hlavne CBD, ktorý pôsobí proti zápalom. Produkcia talianskej armády má teda oveľa menej THC a oveľa viac CBD, ako konope predávané v uliciach, či dokonca ako konope vyrábané v Holandsku, ktoré talianski lekári doteraz predpisovali.

V Taliansku užíva podľa odhadov liečebné konope 2000 až 3000 ľudí. Môže uľavovať od bolesti tým, ktorí trpia roztrúsenou sklerózou alebo nevoľnosťou vyvolanou chemoterapiou. Ministerstvo zdravotníctva tiež uvádza, že konope je účinné proti glaukomu alebo nechutenstvu u anorektičiek, či u HIV pozitívnych.

Konzumácia konope pri ochoreniach je v Taliansku povolená od roku 2007, ale mnohí lekári ju váhajú predpisovať v obavách, že pacienti nebudú dodržiavať dávkovanie alebo spôsob užívania. “Majú strach z vedľajších účinkov, majú strach prevziať zodpovednosť, majú strach zo všetkého” hovorí s trpkosťou v hlase lekárnik Pierluigi Davolio z Florencie, ktorý je presvedčený, že konope má v jeho lekárni svoje miesto.

Projekt konope Vojenského chemického a farmaceutického ústavu založeného v roku 1853 má kontrolovane reagovať na rastúci dopyt. Boli postavené dva skleníky a v každom z nich je stovka rastlín. Ďalšie dva majú byť čoskoro sprevádzkované, aby ročná produkcia dosiahla 100 kilogramov. “Sme iba v experimentálnej fáze,” vysvetľuje Davolio, zatiaľ čo plukovník Medica už uvažuje o diverzifikácii produkcie tak, aby bola prispôsobená k liečbe rôznych chorôb.

 

Plukovník Antonio Medica

 

V skleníkoch sa teplota pohybuje od 20 do 28 stupňov. Konope vyrastie do troch mesiacov, zatiaľ čo vo voľnom prostredí by to bol celý rok. Rast podporuje silné umelé osvetlenie a Mozartova hudba, pri ktorej sa domnieva, že prospieva rastu. Keď sú lístky zozbierané, sušia sa a drvia a potom sú vystavené gama žiareniu, aby sa odstránili všetky patogénne látky.Plukovník Medica pacientovom zásadne neodporúča, aby si z terapeutického konope balili jointy. “Štúdie preukázali, že horenie znehodnocuje aktívne látky,” vysvetľuje. Talianske Ministerstvo zdravotníctva doporučuje inhaláciu, alebo starý dobrý odvar.

 

Zdroj: adam.cas.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím