Štúdia: Marihuana ako nenávyková cesta k liečbe bolesti

Foto: sciencedaily.com
Konopkar, 24. januára 2017

Nový výskum naznačuje úspech liečby chronickej bolesti s minimálnymi vedľajšími účinkami pomocou konope. V porovnaní s opioidmi by liečivá zameriavajúce sa na endokanabinoidy mohli poskytovať lepšiu úľavu od bolesti s menej vedľajšími účinkami.

Štúdia vykonaná pri modeli hlodavcov poskytuje ďalšie dôvody na vývoj  liekov, ktoré využívajú kanaboidné receptory na liečbu chronickej bolesti. Chronická bolesť postihuje asi 30 percent americkej populácie. Vedci študovali funkciu dvoch foriem bunkových membránových receptorov, ktoré na seba viažu kanabinoidy vyskytujúce sa prirodzene v tele, tzv. endokanabinoidy.

 

Doktorka Ingram

 

„Môže to byť cesta, akou dosiahneme lepšie lieky proti bolesti, ktoré zároveň nie sú návykové,“ povedala hlavná autorka štúdie Susan Ingram, Ph.D., docentka neurochirurgie v OHSU School of Medicine.

Doktorka Ingram a jej kolegovia tvrdia, že lieky na liečbu chronickej bolesti sú v dnešnom zdravotnom systéme nedostatočné, alebo spôsobujú vážne vedľajšie účinky: „Avšak nové údaje naznačujú, že lieky, ktoré sa zameriavajú na endokanabinoidy, by mohli tvoriť analgéziu, teda zníženú vnímavosť bolesti, s menším množstvom vedľajších účinkov v porovnaní s opioidmi. „

Endokanabinoidný systém tela zahŕňa receptory, molekuly a enzýmy, ktoré tvoria a degradujú endokanabinoidy nachádzajúce sa v mozgu a v celom centrálnom a periférnom nervovom systéme.

 

CB1 a CB2 receptory

 

Výskumný tím sa zameral na dva kanabinoidné receptory, známe ako CB1 a CB2, v skupine neurónov umiestnených v mozgovom kmeni. Tie sú známe tým, že ovpyvňujú bolesť. Táto štúdia je prvou, ktorá skúma  funkcie receptorov CB1 a CB2 na úrovni membrány v neskorých dospievajúcich a dospelých neurónoch.

Výskumníci uviedli, že chronická zápalová bolesť zvýšuje aktivitu CB2 receptora a zároveň znižuje aktivitu CB1 receptora. Konope aktivuje oba CB1 a CB2 receptory rovnako.

 

CB1 a CB2 receptory

 

Táto štúdia naznačuje, že selektívna aktivácia CB2 receptora prispieva k liečivému účinku konope a zároveň minimalizuje náchylnosť druhého kanabinoidného receptora CB1, čo spôsobuje toleranciu a následný ústup účinkov. Ingram hovorí, že ďalšia fáza výskumu bude ďalej skúmať túto oblasť mozgových obvodov a to by mohlo v konečnom dôsledku viesť k vývoju novej skupiny liekov proti bolesti.

Medzi spoluautorov štúdie patrí vedúci autor Ming-Hua Li, Ph.D. a Katherine L. Suchland, spolu s oddelením neurologickej chirurgie, OHSU School of Medicine.

Štúdia bola financovaná z dotácií  National Institutes of Health (DA035316 a R56NS093894) a American Heart Association (13SDG14590005, MH.L.).

 

Milí čitatelia, tento článok vznikol vďaka Vám, lebo nás pravidelne čítate a podporujete na Facebooku. Ďakujeme!

 

Zdroj: sciencedaily.com

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím