Ayahuasca: Iba tvrdá droga alebo aj nádej pre lekárov?

Foto: adam.cas.sk
Konopkar, 4. januára 2017

Dominique bola závislá na kokaíne a fajčila dve škatuľky cigariet denne, dokiaľ neobjavila ayahuascu, halucinogénny nápoj pochádzajúci z Amazónie.

„So všetkým som zrazu prestala, a to bez akéhokoľvek úsilia,“ hovorí Dominique. Táto Američanka francúzskeho pôvodu patrí k tisícom milovníkov tohto nápoja, ktorý začína byť v Spojených štátoch populárny a zaujíma vedcov zaoberajúcich sa psychiatriou. Tí v ňom vzhliadajú potenciálny liek proti závislosti, depresiám alebo posttraumatickému syndrómu, píše agentúra AFP.

Ayahuasca, ktorú americkí zdravotníci označili za tvrdú drogu, však nie je bez rizika. Tento odvar z liany Banisteriopsis caapi a listov rastliny chacruna, ktorý sa pripravuje a pije podľa šamanských rituálov, sa v posledných desiatich rokoch teší mimoriadnej popularite. Hlavne v Silicon Valley a v Hollywoode, kde niektoré celebrity – Sting, Paul Simon, Tori Amos či Lindsay Lohanová – opísali svoju skúsenosť s týmto nápojom. „Mylne sa predpokladá, že ju užívajú len hipisáci, ale berú ju módni návrhári, herci, kaderníci, šéfovia firiem, právnici…“ ubezpečuje Jeff, ktorý organizuje seanse s popíjaním tohto nápoja. „V dobe poznamenanej konzumným štýlom života ľudia hľadajú silné duchovné zážitky,“ prehlasuje. Podľa profesora Minnesotskej univerzity Dennisa McKenna sa v New Yorku každú noc koná asi stovka ayahuascových večierkou, a to isté asi platí pre Los Angeles alebo San Francisco. Je však ťažké to presnejšie určiť, pretože táto substancia obsahujúca silne psychotropnú látku dimethyltryptamin (DMT) je nelegálna.

 

 

Tí, ktorí ayahuascu užívajú, tvrdia, že tak robia len raz za niekoľko mesiacov. Najprv musia dodržiavať prísnu týždennú diétu, pokým sa môžu zúčastniť seáns, ktoré sa konajú v prírode a zahŕňajú meditácie a tradičné spevy. Požitie nápoja vyvoláva euforické halucinácie. „Mala som pocit, že vystupujem zo svojho tela. Videla som ružové a fialové hrdličky a zelené geometrické obrazce,“ hovorí Dominique. Iné vidiny sú však oveľa pochmúrnejšie, niekedy až hrôzostrašné. Väčšinou ich sprevádza zvracanie. „To je očista,“ tvrdí Jeff. Niektorí nezaznamenajú žiadne zmeny, iní však popisujú radikálnu premenu. „Prestal som fajčiť, začal som meditovať, zmenil som svoj vzťah k prírode a udobril som sa s rodičmi,“ prezrádza Leonard.

Liečebné účinky zaujímajú stále viac vedcov. Patrí k nim aj Jessica Nielsonová z Kalifornskej univerzity v San Franciscu. Ayahuascu začala študovať po ceste do Peru, kde videla dve osoby s posttraumatickým syndrómom, ktoré sa po jej užití asi uzdravili. Jessica Nielsonová sa pokúša získať od amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) povolenie pre klinické testy. Nie je to však ľahké, hoci psychotropné látky (ako je extáza) sa v psychiatrii začínajú tešiť istej milosti. Vedcov v Spojených štátoch brzdí zákon, ale ayahuascu skúmajú inde, hlavne v Brazílii, kde je legálna, ako aj v ďalších krajinách Latinskej Ameriky, ako je Mexiko, Peru či Kolumbia, a v Španielsku, kde využívajú medzery v zákonoch. Jedna štúdia sa uskutočňuje v Brazílii na ľuďoch trpiacich chronickou depresiou, ktorí zle reagujú na bežné antidepresíva. Predbežné výsledky sú pozitívne.

Ayahuasca však môže byť nebezpečná, hlavne pre ľudí užívajúcich antidepresíva, trpiacich psychózou alebo problémami srdca, pre epileptikov a astmatikov. „Musíme sa uistiť, že ľudia sú fyzicky a duševne schopní ayahuascu vydržať,“ vysvetľuje Jeff. Popularita nápoja, ktorý si niektorí ľudia obstarávajú na internete, však priťahuje aj šarlatánov a môže dôjsť k dramatickým situáciam. Droga totiž síce vyvoláva eufóriu, ale niekedy aj depresie a paranoidné výbuchy či záchvaty paniky.

 

Zdroj: adam.cas.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím