Cannafest rastie (aj počet zatknutých)

Foto: zemavek.sk
Konopkar, 23. novembra 2016

Cannafest skončil pred týždňom, no niečo mi utkvelo v pamäti. Vo výstavných halách ponúkali konopnú zmrzlinu, konopné pivá atď.

Závany trávy boli cítiť pred areálom aj na sobotnej VIP party Harvestfest 2016, ktorá bola aj oslavou štyridsiatky šéfredaktora časopisu Legalizace Roberta Veverku.

 

Teória = tráva by mala transformovať kapitalizmus

Jedným zo zaujímavých rečníkov bol David Bienenstock, bývalý editor legendárneho, pre huličskú scénu kultového časopisu High Times. V súčasnosti pracuje ako novinár v hipsterskom magazíne Vice, kde má stĺpec venovaný tráve. Ako expert na túto problematiku dostal priestor v televíziách Fox News, CNN, MSNBC, HBO atď. Musím povedať, že je to sympatický chlapík. Predal mi svoju knihu za sympatickú cenu. Jedna krátka kapitola sa nazýva Marihuana by mala transformovať kapitalizmus a nie naopak. Presne to bol aj názov Davidovej prednášky. Vyberiem nejaké myšlienky.

Kým prakticky každá iná oblasť ekonomiky je už pod kontrolou veľkých peňazí, marihuana zatiaľ ostáva mimo. Teda jej legalizácia ponúka úplne jedinečnú príležitosť na pretvorenie globálnej ekonomiky vybudovaním skutočne progresívneho odvetvia od základov. Podporovatelia marihuany, aj jej veľkí odporcovia sa obávajú vytvorenia „Veľkej marihuany“, kartelu na spôsob tabakového a farmakologického. Preto treba oba tábory, odporcov aj zástancov, zjednotiť do koalície, aby sme sa uistili, že regulácia tohto priemyslu bude špeciálne preferovať malý, lokálny, sociálne zodpovedný obchod pred korporátnymi záujmami. Nikomu, kto sa pre marihuanu dostal do väzenia alebo na nanútené „odvykanie“ atď., by nemali brániť s ňou a jej produktmi podnikať. Bola by to len ďalšia facka do tváre tým, ktorí už trpeli zbytočným trestom. Každý zamestnanec kanabisového priemyslu by mal mať dôstojný príjem, podstatne vyšší, než čo ponúka štát ako minimum. Tráva má byť zdanená rovnako ako alkohol. Časť zárobku z trávy sa už dnes napríklad v Berkeley odvádza na podporu nemajetných pacientov, ktorým sa uhrádza liečba kvalitnými kanabisovými produktmi.

Ďalším z rečníkov bol Josef Krejčík alias Mr. José, autor knihy Jak pěstovat outdoor, ktorého poznám pod týmto pseudonymom ako niekdajšieho spolutvorcu obsahu novín Konoptikum. V súčasnosti prispieva do českého vydania medzinárodného časopisu Soft Secrets. Rozprával na tému Klony alebo semená?. Veľmi som tomu, čo vraví nerozumel, ale pochytil som, že hovorí o selektovaní najlepšej rastliny, teda takej, ktorá má najlepšiu genetiku. Najskôr sadeničky odporúčal pozitívne bodovať v rámci rovnakých semien, očíslovať ešte nevyklíčené semená, zaznačiť si, po koľkých dňoch vyrašili atď. Neskôr odporúčal aj porovnávať rôzne odrody navzájom. Strácal som sa však v pojmoch ako klon a materská rastlina. Príkladom môže byť prvá veta jeho článku v Soft Secrets: „Kvalitná materská rastlina je skutočný poklad, ktorý každý šľachtiteľ konope alebo pestovateľ klonov opatruje ako oko v hlave.“ Našťastie neskôr píše: „materská rastlina je rastlina samičieho pohlavia, udržovaná pestovateľom len na získanie klonov, teda rastliniek získaných orezávaním vybraných výhonkov, ktoré sa nechajú zakoreniť.“ Najprv mi to znelo ako náboženstvo, ale je to hotová veda. Mimochodom, na festivale bol aj zakladateľ Konopnej cirkvi Dušan Dvořák, ktorý tradične nechýbal ani na Veverkovej VIP party v La Fabrika. Pri založení tejto cirkvi pred rokom som bol osobne prítomný (členom však nie som, chystám vlastnú sektu). Bol tam aj prezident neuznaného Liberlandu, ktorému vypovedal elektromobil niekoľko kilometrov od cieľa a tak dorazil pešo v reflexnej bunde. Vyzeral ako hocikto iný v reflexnej bunde.

Zlatým klincom sobotného prednáškového maratónu bol okrúhly stôl šiestich odborníkov na tému Konopný výťažok v praxi. Debatovali Lumír Hanuš, Corrie Yellandová (používajúca výťažok na liečbu rakoviny), Robert Melamede, Jindřich Bayer, Dean Herenda a Bozidar Radisie. Vyjadrovali sa ku všetkému možnému, každopádne zažiaril Robert Melamede, keď pohotovo oponoval vyjadreniu Lumíra Hanuša, ktorý výťažok ako prevenciu neodporúčal. Ostatní sa pridali na Robertovu stranu, teda za prevenciu aj liek (nižšie Melamede drží mikrofón, po jeho ľavej ruke, teda napravo je Hanuš, na opačnej strane Yellandová).

 

Prax = revízori hulenia a našlapaná party

Vlani skončilo vo vyšetrovacej cele 33 ľudí, tento rok pražská polícia na Cannafeste zadržala 35 ľudí. V 26 prípadoch išlo o prechovávanie omamnej a psychotropnej látky a jedu, sedem ľudí je podozrivých z nedovolenej výroby drog. Ďalší človek skončil na policajnej stanici kvôli výtržníctvu a iný pre podozrenie z násilia proti úradnej osobe. Policajti v areáli Výstaviska skontrolovali viac ako 700 ľudí. Väčšinu z 263 priestupkov vyriešili pokutou. V súvislosti s veľtrhom kriminalisti zaistili 220 kusov plodníc lysohlávok, cca 900 gramov marihuany, 27 gramov hašiša, štyri gramy pervitínu a tri gramy kokaínu.

V roku 2010 sa na veľtrhu predstavilo 120 vystavovateľov z 15 krajín, minulý rok viac než 200 vystavovateľov, tento rok 250 firiem z 25 krajín sveta. Ponúkali konopnú kozmetiku, oblečenie z konope, potraviny, pestovateľskú techniku, semená konope a fajčiarske potreby. Súčasťou podujatia boli odborné konferencie. Už od počiatku kládli organizátori Cannafest dôraz na využitie lekárskej marihuany v zdravotníctve.

Marihuana je v Česku zrejme najrozšírenejšou nelegálnou drogou. Prechovávanie do 15 gramov je podľa vládneho nariadenia priestupkom, držanie väčšieho množstva je trestným činom s možným trestom až rok väzenia. Pri pestovaní do piatich rastlín ide o priestupok, nad tento počet o trestný čin. Liečba marihuanou je legálna na zmiernenie ťažkostí dospelých s rakovinou, sklerózou multiplex či AIDS. Situáciu u nás ani nebudem komentovať, mne by postačil aj český model, ale vítam a podporujem aj holandský. Čo sa týka Harvestfestu, kvôli ktorému som v skutočnosti išiel do Prahy, bol to poctivý žúr a nejako sme sa dostali okolo piatej na konečnú električiek.

 

Budúcnosť = zazobaní mučeníci, fet a apky?

V katalógu, ktorý priložili k vstupenke, som sa dočítal o ICBC (International Cannabis Business Conference) v Berlíne 11. a 12. apríla budúceho roku. Začiatkom budúceho roka sa má v tejto veci zmeniť nemecká legislatíva a bude sa riešiť, ako sa to dotkne iných krajín v EÚ. Kanabis sa má stať najrýchlejšie sa rozvíjajúcim odvetvím. Pokušenie konopného mučedníctva môže byť zradné, táto oblasť podnikania zaujíma aj pseudofilantropa Sorosa. V článku o Pokémon GO som zmieniť latinský výraz chlieb a hry. Jeho moderná podoba by mohla byť fet a apky, teda drogy a aplikácie. Predsa len, droga je pre závislého prednejšia než chlieb. Je mi ľúto dnešných mladých ľudí, tínedžerov, ktorí často spia doslova s mobilom pod vankúšom a jeho strata či krádež je pre nich veľkou traumou. Je mi ľúto nás všetkých, ktorí sme nonstop ožarovaní wi-fi od susedov a dýchame legálny bordel zo spaľovacích motorov, zhromažďujúci sa v podobe magnetitu v našich mozgoch, čo môže viesť k Alzheimerovej chorobe. Toto (priemyselný & elektronický smog) je problém, a nie nejaký oxid uhličitý alebo marihuanový dym! Svoj názor k téme vyjadril na stránkach časopisu Legalizace aj otec holotropného dýchania Stanislav Grof (nižšie).

 

stanislav-grof-cannafest

 

Zdroj: zemavek.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím