Európa má problém so stovkami nových syntetických drog

Foto: aktuality.sk
Konopkar, 16. novembra 2016

Európa čelí veľkému prílivu syntetických drog. Aj preto musia krajiny sprísniť zákony, aby zastavili výrobu a obchodovanie s týmito látkami. Tvrdí to Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA).

V Európe sa od roku 2013 do roku 2015 objavilo zhruba 300 nových psychoaktívnych látok, píše sa v spoločnej správe EMCDDA a Eurojustu. Ide najmä o syntetické produkty kanabisu či chemických látok z konope.

Expertíza tiež zistila, že veľké množstvo psychotropných látok sa na trhu šíri aj na báze „elektronickej cigarety“.

Tieto produkty sú predávané ako „legálna a bezpečná alternatíva“ k oficiálnym drogám. Ich užitie môže spôsobiť silné účinky na mozog, podobné ako pri užití klasickej marhuany. 

Užívanie syntetických kanabinoidov môže spôsobiť poškodenie obličiek či kŕče. Nepriaznivo tiež vplýva na pľúca a srdcovocievny systém. Nedávne úmrtia a akútne intoxikácie v Európe a iných krajinách v súvislosti s týmito látkami boli preto podnetom pre EMCDDA na vydanie zdravotných varovaní pre verejnosť. 

 

Predaj cez internet

Na obídenie kontrol využívajú producenti návykových látok rôzne spôsoby. Nové drogy sú častokrát označované za výskumné chemikálie s upozornením, že nie sú určené pre ľudí.

„Tieto látky sa predávajú prostredníctvom internetových obchodov alebo v špecializovaných obchodoch a stále častejšie ich ponúkajú kanály využívané na dodávky nelegálnych látok. Tento trh, ako aj jeho vzťah k čiernemu trhu, je dynamický, charakterizovaný nepretržitým uvádzaním nových produktov a kontrolných opatrení,“ píše sa v správe.

Luxemburská inštitúcia odhalila, že syntetické látky nie sú terapeutické výrobky. Niektoré krajiny ešte len zvažujú, či ich budú využívať v liekoch na niektoré choroby.

Štáty ako Fínsko, Francúzsko, Nemecko a Holandsko sa usilujú o zjednodušenie súdneho konania, na základe ktorého pašerák syntetických liekov môže dostať tresť až 10 rokov väzenia.

 

Obchádzajú medzinárodné právo

Nové drogy v Európe sú najmä syntetickými náhradami stimulantov a kanabisu. Predávajú sa bez akejkoľvek kontroly. Už pred dvoma rokmi pribudlo do systému včasného varovania EÚ 101 nových psychoaktívnych látok.

Na syntetické i prírodné látky v takzvaných „nových drogách“ sa nevzťahuje kontrola podľa medzinárodného práva. Často sa preto vyrábajú s cieľom napodobiť účinky už kontrolovaných látok. 

„Chemikálie sa zvyčajne dovážajú od mimoeurópskych dodávateľov a potom sa pripravujú, balia a predávajú v Európe. Nové drogy sa však v Európe vyrábajú stále častejšie v tajných laboratóriách a predávajú sa priamo na trhu,“ konštatovala EMCDDA už v roku 2015.

 

Zdroj: aktuality.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Novinky
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím