Americké voľby nakopli biznis s kanabisom. “Zelená” daň vylepší rozpočty

Foto: stcity.sk / pixabay
Konopkar, 15. novembra 2016

Viac ako štvrtina Američanov žije od stredy v oblasti, kde je legálne fajčiť marihuanu pre zábavu. Štyri štáty sa v referendách konaných súčasne s prezidentskými voľbami vyslovili pre jej legalizáciu, ďalšie schválili užívanie zo zdravotných dôvodov. Konopný priemysel je jedným z najrýchlejšie rastúcich.

Zatiaľ čo väčšina akciových trhov očakávala výsledky amerických volieb s nervozitou, Marijuana Index zahŕňajúca kanadske a americke spoločnosti legálne podnikajúce s kanabisom už od augusta vytrvalo rástol. Vedľa budúceho prezidenta Spojených štátov totiž Američania v utorok rozhodovali aj o legalizácii marihuany pre lekárske či rekreačné účely v celkom deviatich štátoch.

A ako sa ukázalo, investori vsádzali na rast mäkkéj drogy oprávnene. Na rozdiel od prezidentských volieb sa prieskumy v otázke legalizácie marihuany trafili a vo väčšine štátov si voliči podľa očakávania presadili ústretovejší prístup.

“Práve sme v Kalifornii legalizovali marihuanu,” glosoval na twitteri správu hiphopový hudobník Snoop Dogg. Mnohoročného propagátora marihuany motivujú aj biznisovom záujme. Snoop Dogg nedávno uviedol na trh produktový rad Leafs by Snoop. Tá obsahuje potraviny a ďalšie produkty s obsahom THC.

 

marihuana-thc-konope

 

Doma až päť rastlín

Dospelí budú môcť v najľudnatejšom štáte USA čoskoro vlastniť necelých 29 gramov marihuany (jednu uncu) a pestovať až päť rastlín. Príležitosť pre zábavu sa “zfajčiť” Američania presadili tiež v Nevade, Massachusetts a Maine, naopak v Arizone to odmietli. Počet štátov, kde možno marihuanu konzumovať na rekreačné účely, sa tak rozrastie na deväť. Ako upozornil server Business Insider, štvrtina všetkých obyvateľov USA teraz žije v oblastiach, kde je rekreačná konzumácia marihuany legálna.

Priaznivo dopadlo referendum pre priaznivcov ospalého rauša aj na Floride, v Severnej Dakote, Arkansase a Montane, kde sa rozhodovalo o užitie drogy na lekárske účely. Tam sa marihuana bude môcť novo používať na liečbu chorôb, ako je AIDS, epilepsia či žltačka typu C. Doteraz mohli lekári drogou liečiť pacientov v 25 štátoch únie.

 

Zdanenie konope vynáša viac než príjmy z alkoholu

Aj vďaka pokračujúcej legalizácie sa očakáva rast celého odvetvia. Podľa prieskumu spoločností ArcView Market Research a New Frontier, z ktorého citoval magazín Forbes, dosiahne hodnota odvetvia tento rok 7,1 miliárd dolárov, teda asi 174 miliárd korún. Do roku 2020 by mal trh narásť na 22 miliárd dolárov.

Aj keď rekreačné marihuana tvorí menšiu časť, práve trh s marihuanou pre zábavu rastie najrýchlejšie. Medzi rokmi 2014 a 2015 narástol o 184 percent na necelú miliardu dolárov. “Je nepopierateľné, že konope je jedným z najrýchlejšie rastúcich odvetví v USA,” vyhlásil šéf New Frontier Giadha DeCarcer.

Rozvoj sektora by mal prospieť aj rozpočtom jednotlivých štátov. Colorado, ktoré legalizovalo konope pre rekreačné užívateľa ako prvý, vybralo na “zelených” daniach v minulom fiškálnom roku 102 miliónov dolárov. To je dvaapolkrát viac ako príjmy z alkoholu.

 

Zdroj: stcity.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím