Ktoré drogy zdraželi a ktoré nie?

Foto: aktuality.sk
Konopkar, 14. novembra 2016

V predošlých rokoch rástli počty ľudí, ktorí sa liečili zo závislosti.

Čo bolo drahé, je ešte drahšie, možno povedať o kokaíne, za ktorý užívatelia tradične platia na čiernom trhu viac než za iné zvyčajne vyhľadávané narkotiká.

„Droga boháčov“ sa dá podľa policajných štatistík u dílerov zohnať za 80 eur, na východnom Slovensku si za gram pýtajú aj 140 eur. Ešte v roku 2011 bolo možné gram kokaínu zohnať za 50 eur. Drogy sú pritom podľa odborníkov dostupné aj na školách.

Mierne zdražel aj heroín či pervitín.  Pred zhruba tromi rokmi sa za gram v oboch prípadoch zvyčajne platilo od 20 do 100 eur, v súčasnosti je to 40 až 100 eur. 

 

Cenovo najdostupnejšia extáza

Cena LSD (známeho aj pod označením trip) sa pred niekoľkými rokmi držala pri ôsmich eurách za kus, aktuálne díleri žiadajú 8 až 13 eur. 

Zo syntetických drog je cenovo najdostupnejšia extáza. Tabletka sa dá zohnať rovnako ako pred pred tromi rokmi za 3 až 10 eur.

Policajné dáta ukazujú, že mierne klesli ceny pri konope, respektíve marihuane. Kým na konci roka 2013 stál gram 5 až 17 eur v závislosti od regiónu, dnes je to 5 až 14 eur.

 

Peniaze a závislosti

K relatívne vysokej cene kokaínu prispieva podľa riaditeľa bratislavského Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomíra Okruhlicu niekoľko faktorov. 

“Kokaín je tak trochu otázkou módy, na druhej strane patrí medzi stimulujúce látky – dokáže umelo zvýšiť výkon, jeho účinky sú podobné dopingu v športe,“ vysvetľuje Okruhlica. V tomto prípade ide o psychický výkon.

V Južnej Amerike, odkiaľ sa kokaín zväčša dováža, je droga omnoho lacnejšia a preto ju tam podľa Okruhlicu užíva veľa ľudí.  Vzťah medzi cenovou dostupnosťou a mierou závislosti na droge možno pozorovať aj u nás, upozorňuje odborník. 

A keďže u nás sú stále najlacnejšie a najdostupnejšie legálne drogy ako tabak či alkohol, práve na nich je závislých najviac ľudí.  Medzi najchudobnejšími vrstvami je rozšírená taktiež závislosť na prchavých látkach. 

 

Počet závislých, ktorí v roku 2015 podstúpili liečbu:

Ilegálne drogy – 2720 ľudí (takmer o 240 ľudí viac, než rok predtým a o približne 800 viac, než v roku 2006)

– z toho:

zo závislosti na stimulantoch (najmä pervitín) sa vlani liečilo 1 137 ľudí

zo závislosti na cannabise (najmä marihuana) sa vlani liečilo 616 ľudí

zo závislosti na opiátoch (najmä heroín) sa vlani liečilo 602 ľudí 

 

Zdroj: aktuality.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Novinky
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím