Konopný biznis v Česku prudko rastie, točia sa v ňom miliardy

Foto: prague.eu
Konopkar, 13. novembra 2016

V Česku sa mimoriadne rozmáha biznis okolo konopných produktov, a to všetkého druhu. Darí sa predajcom pestovateľskej techniky, výrobcom konopnej kozmetiky aj stavebných materiálov. Informoval o tom server E15.cz.

Podľa posledných zverejnených odhadov Národného monitorovacieho strediska pre drogy a závislosti sa v Česku spotrebuje viac než 18 ton konopných drog ročne. Pri priemernej cene okolo 200 Kč (7,39 eura) za gram to predstavuje trh v hodnote okolo 4 miliárd Kč.

Legálnej časti biznisu nezabránili v raste ani represie z roku 2013. Vtedy do viacerých takzvaných growshopov, teda predajní s vybavením pre pestovanie konope a ďalších rastlín, vtrhla polícia. Zásah sa týkal aj reťazca obchodov Growshop, ktorý patrí lídrovi na trhu, firme Growman Plains.

Spolumajiteľ a šéf firmy Michal Otipka pripúšťa, že okrem trestného stíhania, z ktorého nakoniec vyšiel s podmienkou, dostala zásah aj samotná firma. Polícia jej zhabala a dodnes nevrátila tovar za viac než 12 miliónov Kč.

Na druhej strane tým podľa Otipku získali reklamu netušených rozmerov. “Obracajú sa na nás architekti, filmári, majitelia reštaurácií, pestovatelia byliniek, dovozcovia aj predajcovia kvetín. Nadviazali sme spoluprácu s vedeckými inštitúciami a výskumnými ústavmi. Ekonomika rastie, záujem ľudí tiež, takže logicky rastú aj naše predaje,” dodal.

Zatiaľ chýbajú veľkí investori, no objavujú sa prvé známky zmeny. Pred rokom sa v Prahe za prispenia českých vedcov na čele s Tomášom Zábranským otvoril Medzinárodný inštitút pre konope a kanabinoidy. Približne 500 miliónov Kč do nej s pomocou investora a hudobníka Benjamina Bronfmana vložili americké fondy.

O ďalší investičný zárez sa postarala austrálska spoločnosť Creso Pharma, keď ovládla slovenského pestovateľa technického konope Hemp Industries. Vďaka tomu sa s liečivými výťažkami z rastliny dostane aj do českých lekární, uviedol web Finfeed.com.

Pre najväčších českých hráčov v biznise s konope už začína byť samotné Česko malé. Uvažujú preto o tom, že svoje podnikanie rozšíria do zahraničia. Ako uviedol organizátor veľtrhu Cannafest Lukáš Běhal, do budúcnosti by chcel urobiť odnož Cannafestu aj v USA. Podľa neho by sa to mohlo podariť za dva roky.

O expanzii uvažuje aj spoločnosť Growman Plains, ktorej Growshopy sa pred tromi rokmi stali terčom policajných zásahov. “Obzeráme sa po možnostiach v strednej a vo východnej Európe, konkrétne v Poľsku a Rusku,” dodal šéf spoločnosti Otipka.

 

Zdroj: teraz.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Novinky
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím