Spracovanie konope a ľanu dávalo prácu tisíckam ľudí na Slovensku

Foto: vtedy.sk / TASR
Konopkar, 3. novembra 2016

Ľan a konope boli dôležitou surovinou pre náš textilný priemysel a výnosnou plodinou pre pestovateľov. Najväčšia slovenská trepáreň ľanu sa nachádzala na východnom Slovensku v Hlinnom, okres Vranov nad Topľou.

Ľan a konope patria medzi najstaršie kultúrne rastliny na Slovensku. Našich predkov sprevádzali po stáročia. Hrubé konopné nohavice, či mäkšie ľanové košele sa stali súčasťou slovenských krojov. Sadenie, rezanie, máčanie, trepanie zažila ešte aj povojnová generácia. Trepárne ľanu zamestnávali v 50. rokoch tisícky ľudí na Slovensku.

 

konope-lan-minulost-slovensko-8

 

konope-lan-minulost-slovensko-7

 

konope-lan-minulost-slovensko-3

 

Z Bardejovského okresu, tak ako z Kysúc, Oravy a iných častí Slovenska, odchádzalo kedysi veľa mužov za prácou do ďalekej cudziny. Teraz sa tvárnosť kraja a život ľudí zmenil. Chlapi už nemusia odchádzať za prácou do cudziny, práce je tu dosť a pracujú aj ženy.

 

konope-lan-minulost-slovensko-2

 

konope-lan-minulost-slovensko-5

 

konope-lan-minulost-slovensko-1

 

Aj v Bardejove vyrástli po oslobodení nové závody, v ktorých našli prácu stovky občanov z mesta i okolitých obcí. Jedným z nich sú Východoslovenské trepárne, v ktorých sa prevádzka začala v novembri 1955.

 

konope-lan-minulost-slovensko-6

 

Zdroj: vtedy.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím