V kláštoroch pestujú konope a vyrábajú alkohol

Foto: aktualne.atlas.sk
Konopkar, 2. novembra 2016

Vo francúzskych horách Chartreuse sa rozprestierajú hradby kartuziánskeho kláštora. Mnísi z tohto katolíckeho rádu sa rozhodli uzavrieť pred svetom, aby sa mohli nerušene venovať modlitbe a rozjímaniu. Pred svetom však neukryli svoj gurmánsky skvost, silný likér pomenovaný po názve hôr.

Jeho tradícia siaha až do sedemnásteho storočia a popularita neustále rastie. Fľaša likéru Chartreuse stojí približne 50 eur.

Ročne sa podarí mníchom predať okolo 1,5 milióna kusov. A čo muži, ktorí sa zriekli svetského bohatstva, urobia s toľkými peniazmi? Niečo ide na zabezpečenie chodu kláštora, zvyšok venujú charite. 

 

v-klastoroch-pestuju-konope-2

 

Tajomstvo ingrediencií nápoja poznajú len traja mnísi. Zvyšok zamestnancov destilérie sa ho vraj nikdy nedozvie. Podľa oficiálnej sprievodkyne kláštorom, Mathilde Perrin, je výroba pred zrakom verejnosti dobre ukrytá. Pretože ide o duchovných, “môžu si v podstate robiť, čo chcú a nemusia sa nikomu zodpovedať,” prezradila Perrin.  

Práca s liehovinami je však spojená s vysokým rizikom. Destilériu museli kvôli hluku presunúť z kláštora do blízkeho mesta Voiron. Nebezpečné výpary môžu v lepšom prípade poškodiť zdravie, v tom horšom môžu spôsobiť explóziu, ktorá zrovná so zemou celý Voiron. 

 

Konope od sestier

Ženy zo Sesterstva údolia (Sisters of the Valley) pestujú inú zaujímavú tradíciu. Na svojej farme pestujú konope slúžiace na výrobu olejov, mastí a tinktúr. Svoje produkty predávajú a zjavne s úspechom, za minulý rok zarobili približne 60-tisíc eur. 

Sestry si obliekajú rúcha katolíckych mníšok, ale spirituálne zvyky a meditáciu prebrali z “antickej múdrosti”. “Opýtame sa, čo by robili naše pramatky, keď stojíme pred dilemou, alebo vážnym rozhodnutím,” vysvetľuje jedna zo zakladateliek, Kate Meeusen. 

 

v-klastoroch-pestuju-konope-3

 

Je predaj ich produktov legálny? Bez obáv, sestry do liečivých prípravkov dávajú len cannabidiol (CBD). Je to časť konope, ktorá nemá psychotropné účinky.

 

Zdroj: aktualne.atlas.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím