Marihuana zlepšuje nočné videnie a štúdie to potvrdzujú

Foto: herb.co
Konopkar, 31. októbra 2016

Pred 25 rokmi farmakológ M.E. West z jamajskej University of the West Indies poznamenal, že istý miestny rybár, ktorý fajčí marihuanu a pije rum z listov rastlín konope, má „zázračnú schopnosť vidieť v tme“, čo mu umožňuje pohybovať svoje lode cez korálový útes.

„Bolo úplne nemožné domnievať sa, že by bol niekto schopný navigovať loď bez kompasu či akéhokoľvek svetla v takom neprehľadnom tmavom prostredí,“ popísal jeden z členov posádky miestnej rybárskej lode po dlhej, ale dobrodružnej noci.

„Som presvedčený, že muž konzumujúci rumový extrakt z marihuany mal oveľa lepšie nočné videnie ako ja,” dodal.

Prekvapujúco aj ďalší členovia posádky popísali, že majú takúto schopnosť po fajčení miestneho hašiša.

 

konope-nocne-videnie-zrak-3

 

V roku 2002 cestoval výskumný tím do pohoria Rif v Maroku, aby celú túto záležitosť lepšie preskúmal.

Vedci podali syntetický kanabinoid jednému dobrovoľníkovi a trom ďalším dobrovoľníkom dali zase hašiš. Potom použili špeciálnu techniku, ktorá slúži na meranie citlivosti nočného videnia. Výskumníci došli k záveru, že konope naozaj zlepšilo nočný zrak vo všetkých testovaných prípadoch.

 

konope-nocne-videnie-zrak-1

 

Teraz však už aj ďalšie štúdie poskytli dôkazy, že toto tvrdenie je pravdivé. Zároveň odhalili podrobný bunkový mechanizmus, ktorým konope zlepšuje nočné videnie.

Zistenia nedávno publikované v žurnále eLife by mohli pomôcť pri liečbe pacientov s degeneratívnym očným ochorením, napríklad retinitis pigmentosa.

 

konope-nocne-videnie-zrak-4

 

Farmakológ West povedal, že konope zlepšuje videnie tým, že pôsobí na očné svaly a rozširuje zreničky, čím dopadá viac svetla na sietnicu. Avšak následné ďalšie pokusy toto tvrdenie úplne vyvrátili, nakoľko zistili, že marihuana zreničky naopak – zužuje.

Je tiež možné, že marihuana dokáže ovplyvniť aktivitu zrakovej kôry v zadnej časti mozgu. Avšak CB1 receptorový proteín, ktorý sa viaže na psychoaktívnu látku marihuany, je obsiahnutý viac v oku, než v zrakovej kôre. To naznačuje, že akékoľvek pozitívne účinky marihuany na zrak vznikajú pôsobením psychoaktívnej látky na bunky sietnice.

 

konope-nocne-videnie-zrak-5

 

Experimenty ukázali, že kanabinoidy znížujú koncentráciu chloridových iónov vo vnútri gangliových buniek sietnice, čo ich v konečnom dôsledku robí citlivejšie na svetlo.

Kanabinoidy sú známe tým, že majú neuroprotektívne účinky na bunky sietnice, takže ich použitie ako lieku by mohlo zlepšiť videnie u pacientov s poruchou zraku, ale aj spomaliť progresiu takýchto ochorení.

 

Referencie:

Miraucourt, L. S., et al. (2016). Endocannabinoid signaling enhances visual responses through modulation of intracellular chloride levels in retinal ganglion cells. eLife, 5: e15932. DOI: 10.7554/eLife.15932 [Plný text]

Russo, E. B., et al. (2004). Cannabis improves night vision: a case study of dark adaptometry and scotopic sensitivity in kif smokers of the Rif mountains of northern Morocco. J. Ethnopharmacol., 93: 99–104 [PDF]

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím