Marihuana zlepšuje nočné videnie a štúdie to potvrdzujú

Pred 25 rokmi farmakológ M.E. West z jamajskej University of the West Indies poznamenal, že istý miestny rybár, ktorý fajčí marihuanu a pije rum z listov rastlín konope, má “zázračnú schopnosť vidieť v tme”, čo mu umožňuje pohybovať svoje lode cez korálový útes.
“Bolo úplne nemožné domnievať sa, že by bol niekto schopný navigovať loď bez kompasu či akéhokoľvek svetla v takom neprehľadnom tmavom prostredí,” popísal jeden z členov posádky miestnej rybárskej lode po dlhej, ale dobrodružnej noci.
“Som presvedčený, že muž konzumujúci rumový extrakt z marihuany mal oveľa lepšie nočné videnie ako ja,” dodal.
Prekvapujúco aj ďalší členovia posádky popísali, že majú takúto schopnosť po fajčení miestneho hašiša.
V roku 2002 cestoval výskumný tím do pohoria Rif v Maroku, aby celú túto záležitosť lepšie preskúmal.
Vedci podali syntetický kanabinoid jednému dobrovoľníkovi a trom ďalším dobrovoľníkom dali zase hašiš. Potom použili špeciálnu techniku, ktorá slúži na meranie citlivosti nočného videnia. Výskumníci došli k záveru, že konope naozaj zlepšilo nočný zrak vo všetkých testovaných prípadoch.
Teraz však už aj ďalšie štúdie poskytli dôkazy, že toto tvrdenie je pravdivé. Zároveň odhalili podrobný bunkový mechanizmus, ktorým konope zlepšuje nočné videnie.
Zistenia nedávno publikované v žurnále eLife by mohli pomôcť pri liečbe pacientov s degeneratívnym očným ochorením, napríklad retinitis pigmentosa.
Farmakológ West povedal, že konope zlepšuje videnie tým, že pôsobí na očné svaly a rozširuje zreničky, čím dopadá viac svetla na sietnicu. Avšak následné ďalšie pokusy toto tvrdenie úplne vyvrátili, nakoľko zistili, že marihuana zreničky naopak – zužuje.
Je tiež možné, že marihuana dokáže ovplyvniť aktivitu zrakovej kôry v zadnej časti mozgu. Avšak CB1 receptorový proteín, ktorý sa viaže na psychoaktívnu látku marihuany, je obsiahnutý viac v oku, než v zrakovej kôre. To naznačuje, že akékoľvek pozitívne účinky marihuany na zrak vznikajú pôsobením psychoaktívnej látky na bunky sietnice.
Experimenty ukázali, že kanabinoidy znížujú koncentráciu chloridových iónov vo vnútri gangliových buniek sietnice, čo ich v konečnom dôsledku robí citlivejšie na svetlo.
Kanabinoidy sú známe tým, že majú neuroprotektívne účinky na bunky sietnice, takže ich použitie ako lieku by mohlo zlepšiť videnie u pacientov s poruchou zraku, ale aj spomaliť progresiu takýchto ochorení.
Referencie:
Miraucourt, L. S., et al. (2016). Endocannabinoid signaling enhances visual responses through modulation of intracellular chloride levels in retinal ganglion cells. eLife, 5: e15932. DOI: 10.7554/eLife.15932 [Plný text]
Russo, E. B., et al. (2004). Cannabis improves night vision: a case study of dark adaptometry and scotopic sensitivity in kif smokers of the Rif mountains of northern Morocco. J. Ethnopharmacol., 93: 99–104 [PDF]