Slovenský lekár: Marihuana je menej nebezpečná ako alkohol

Foto: pot.tv
Konopkar, 20. októbra 2016

Prečítajte si zaujímavý úryvok z blogu MUDr. Jozefa Marca o alkohole.

Alkohol je nebezpečná toxická látka, devastujúca telo aj ducha. Je to nervový jed, ktorý blokuje energetický metabolizmus mozgovej bunky a tým oslabuje jej funkcie. Prejavuje sa to akútnou opilosťou, ale aj chronickou alkoholickou demenciou, prípadne alkoholickou epilepsiou. Človek pod jeho vplyvom od požitia istého množstva nevie rozpoznať adekvátnosť svojho konania, to tu opisovať akiste nemusím, ba pri dlhodobom požívaní hrozí predisponovaným osobám aj stav nazvaný psychiatrami organický psychosyndrom (nemusí ho zaviniť len alkohol).

Alkohol vyčerpáva energetickú rezervu pečeňovej bunky, nakoľko sa takmer výlučne metabolizuje tam. Časť sa vylúči nezmenená dychom a minimum močom. Pečeň zaťažovaná neustálym prísunom alkoholu tvrdne a preto sa alkoholici nesmú ohýbať v páse, aby sa im nezlomila. Navyše je alkohol v našom ponímaní, teda etanol, po tukoch najbohatším zdrojom kalórií, gram obsahuje 7,3 kcal energie (tuk cca 9,1, cukor 4,1).

Žarty nabok. Alkohol ´je nebezpečná, protispoločenská droga. Je neuveriteľné, že ešte dnes je naň na „civilizovanom“ Slovensku povolená verejná reklama pred 22.hodinou. Všetky informácie  o prospešnosti alkoholu, o malom štamperlíku slivovice denne, o pohári červeného vínka, ktoré presadzujú aj niektorí lekári, sú mýty. Isto, aj ja som poznal kopu takých, čo dali denne štamperlík borovičky a dožili sa 90-ky. Ale verte, alebo nie, tá borovička s tým nemá nič spoločné. Je to iba dôkaz vnútornej disciplíny dotyčného, že ostalo iba opri tom jednom a nezvrhol sa na alkoholika.

 

alkohol-vs-marihuana

 

Takisto vychvaľované červené víno pre svoj obsah polyfenolov kvercetínu a resveratrolu- obsahuje ich každé tmavé ovocie- áronia, čierna ríbezľa, tmavé hrozno, čučoriedka… Sú to mýty. Alkohol je silno návykový pre svoj mohutný euforizujúci a antidepresívny potenciál. Odbúrava zábrany a strach. Veď ešte za druhej vojny ho vojaci fasovali- „neni ruma, neni šturma“. Lenže odtiaľ je len krôčik ku plazivej a nenápadnej závislosti, kým príde peklo. Zodpovedne môžem prehlásiť, že marihuana je oveľa menej nebezpečná telu aj duši ako etanol. Že propagujem drogy? Nebuďte smiešni. To je biologický fakt. Reklama na alkohol je propagácia drog!

Je to choroba. Duševná. Ale každý alkoholik si za ňu môže sám. V predošlých diskusiách k mojim blogom diskutovala istá veľmi milá kolegyňa, psychiatrička. Jej riadky boli plné empatie a súcitu s alkoholikmi. Ja k nim súcit, ani empatiu nemám. Za všetko si môžu sami. Mám právo to povedať, lebo som si tým prešiel. Je to už kopu rokov, ale bez problémov azda aj 20 rokov už ani pivo. Môžem zodpovedne prehlásiť, že k abstinovaniu sa nedopracuje len ten, kto nechce. Jednoducho nechce opustiť svoj životný štýl, kde je na poprednom mieste etanol. Pomohol som si sám. Vlastne sám s rodinou a prírodou. Ale to je už iný príbeh. Akurát, že viem o čom píšem.

 

Zdroj a pokračovanie: blog.sme.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím