Francúzsko povolí užívanie drog pod dohľadom lekárov

Foto: sme.sk
Konopkar, 11. októbra 2016

Návrh socialistov má obmedziť zdravotné riziká pri braní drog. Na ich užívanie v miestnosti Gaia budú dohliadať lekári.

Francúzska ministerka zdravotníctva Marisol Tourainová a parížska primátorka Anne Hidalgová si prezreli vôbec prvú miestnosť v krajine vyčlenenú pre užívateľov drog na ich konzumáciu pod zdravotníckym dohľadom.

Takzvaný priestor Gaia sa nachádza v nemocnici Lariboisiere v 10. parížskom obvode a otvorený bude od tohto piatku.

Ako dodala agentúra AP, ide o kontroverzný projekt, ktorý vlani presadila socialistická vláda napriek snahám pravice zablokovať ho.

 

Môžu si pichnúť, čo si priniesli

Miestnosť bude v šesťročnej skúšobnej prevádzke. Drogovo závislí si v nej môžu pod zdravotníckym dohľadom vpichnúť drogu, ktorú si priniesli. K dispozícii budú aj odborníci na drogové závislosti, a to v snahe predísť vírusovým infekciám a predávkovaniu.

Predpokladá sa, že miestnosť denne navštívi približne 100 osôb. Otvorené bude každý deň od 13.30 h do 20.30 h. Miestnosť sa nachádza v oddelenom krídle nemocnice Lariboisiere a má osobitný vchod.

Na ploche 450 metrov štvorcových je k dispozícii recepcia, miestnosť na aplikáciu drogy, spoločenská miestnosť a viacero kancelárií na prípadné konzultácie. Prítomných bude vždy minimálne šesť zamestnancov, z toho jeden lekár a jeden ochrankár.

 

Nie sú prví

Ministerstvo zdravotníctva pri prezentácii projektu pripomenulo, že „sanitárna situácia v prostredí užívateľov drog vo Francúzsku je veľmi znepokojujúca“. Dodalo, že podľa štatistík sa v roku 2011 viac ako 10 percent drogovo závislých nakazilo vírusom AIDS a viac ako 40 percent hepatitídou typu C.

Ministerka Tourainová preto označila zriadenie takejto miestnosti za „inovatívnu a odvážnu odpoveď na núdzový stav“.

Podľa konzervatívnej opozície však toto opatrenie socialistickej vlády „trivializuje užívanie drog“.

Ako pripomenul denník Le Parisien, Francúzsko sa dnešným dňom zaradilo k desiatke krajín sveta, kde je dostupná podobná miestnosť pre drogovo závislé osoby. Od roku 1986 vzniklo v krajinách ako Austrália, Dánsko, Grécko, Holandsko, Kanada, Luxembursko, Nemecko, Nórsko, Španielsko, či Švajčiarsko vyše 90 takýchto miestností.

 

Zdroj: sme.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím