Slávni ľudia, ktorí obľubovali marihuanu

Foto: klocher.sk / web
Konopkar, 3. októbra 2016

Množstvo ľudí si myslí, že užívatelia marihuany sú feťáci, ktorí nikdy nič nedosiahnu. Pritom existuje veľa úspešných ľudí, ktorí trávu užívajú alebo užívali. Dokonca aj niektorí ľudia, o ktorých sme sa učili na dejepise, patrili ku konzumentom tejto zelenej rastlinky.

 

William Shakespeare

 

slavni-ludia-marihuana-konope-6

 

Williama Shakespearea pozná každý a pokiaľ nevieš kto to je, tak buď si veľmi často chýbal v škole a chýbajú ti základné vedomosti, alebo by si mal obmedziť fajčenie. V skratke – Shakespeare je najväčší a najznámejší britský spisovateľ, ktorý napísal diela ako Rómeo a Júlia, Hamlet alebo Skrotenie zlej ženy.

Keď vedci skúmali Williamov dom v Stratforde, našli na záhrade trubice, v ktorých sa zachovali kúsky marihuany. Tieto zvyšky trávy pochádzajú zo 17. storočia a spisovateľ zomrel v roku 1616, čiže je veľmi pravdepodobné, že práve on bol jej užívateľom. A mimo to, o ganji napísal i sonet.

Shakespearove diela sú revolučné a dodnes ľudí fascinujú. Takže pokiaľ ich písal zhúlený, tak by sa opäť len potvrdilo to, že fajčenie marihuany podporujú kreativitu.

 

Kráľovná Viktória

 

slavni-ludia-marihuana-konope-7

 

Táto žena vládla britskému impériu v rokoch 1837 až 1901, čiže v dobe, kedy začínala industrializácia a modernizácia. Tieto časy sa nazývajú aj Viktoriánska éra.

Kráľovná Viktória nebola častou užívateľkou trávy. Používala ju však pravidelne a to raz mesačne, pretože hoc bola mocnou ženou, bola stále len ženou. A ženy vedia raz za mesiac potrápiť menštruačné bolesti. Jej súkromný lekár sir Russell Reynolds jej na tieto ženské problémy predpisoval marihuanu už v roku 1823. Vravel, že je to najlepší dostupný liek, ktorý pomôže pri všetkom.

Britská vládkyňa však trávu nehúlila, ale ako správna Angličanka si z konope varila čaj.

 

Shen Nong

 

slavni-ludia-marihuana-konope-8

 

Tento legendárny čínsky cisár žil približne pred 5 000 rokmi a bol medzi prvými ľuďmi, ktorí v Číne presadzovali poľnohospodárstvo a tiež používanie byliniek v medicíne.

Staroveká Čína bola prvým miestom na svete, kde sa začala marihuana využívať na lekárske účely. Cisár Shen Nong navrhoval, aby ľudia požívali čaj z konope. Týmto spôsobom chcel liečiť napríklad maláriu či zápchu.

Shen bol vlastne úplne prvým človekom, ktorý začal ľudí marihuanou liečiť a teda prišiel s tým, že je to veľmi dobrá rastlinka.

 

Egyptskí faraóni

 

slavni-ludia-marihuana-konope-9

 

V starovekom Egypte bolo užívanie trávy veľmi rozšírené. A neužívali ju len chudobní občania, ale i samotní vládcovia – faraóni. Na múmii jedného z nich – Ramessa II. boli nájdené zbytky marihuany a tiež staré spisy z tejto doby dokazujú, že Egypťania konope používali napríklad pri liečbe hemeroidov alebo zápalu spojiviek.

 

Krištof Kolumbus

 

slavni-ludia-marihuana-konope-10

 

Krištof Kolumbus bol taliansky moreplavec, ktorý sa rozhodol ísť do Indie, no vydal sa opačným smerom a náhodne tak objavil Nový svet – Ameriku. Stalo sa to v roku 1492.

Na svoju výpravu do Indie si vzal na loď i mnoho druhov semien, aby v prípade stroskotania na pustom ostrove mohli námorníci semená zasiať a žiť z nich. Na lodi nechýbali ani semená konope. Takže ktovie, či si z nich bádateľ niečo nevzal a práve pod ich vplyvom neobjavil nový kontinent. Vlastne… Mohol by sa považovať za úplne prvého drogového dílera do Ameriky.

 

George Washington

 

slavni-ludia-marihuana-konope-1

 

Tento chlap viedol 13 amerických kolónií, ktoré bojovali proti Britom. Výrazne pomohol k tomu, aby sa Amerika stala nezávislou a on sám sa stal prvým prezidentom Spojených štátov amerických.

Okrem bojovania a prezidentovania sa George venoval aj pestovaniu tabaku. Na svojej farme v Mount Vernone však pestoval okrem neho i konope. V roku 1797 bolo práve konope primárne pestovanou rastlinou na prezidentovej farme. Washingtonova marihuana bola známa vďaka vysokej koncentrácii THC.

 

Alžbeta I.

 

slavni-ludia-marihuana-konope-2

 

Alžbeta I. bola dcéra anglického kráľa Henricha VIII., ktorý je známy založením anglikánskej cirkvi a tým, že svojim manželkám dával stínať hlavy.

Samotná kráľovná Alžbeta I. nebola užívateľkou marihuany, no dbala na to, aby jej poddaní, ktorí vlastnili pozemok o rozlohe 60 a viac akrov, konope pestovali. Pokiaľ ho pestovať nechceli, museli zaplatiť poplatok vo výške 5 libier, čo v daných časoch predstavovalo veľkú sumu.

 

Hua Tuo

 

slavni-ludia-marihuana-konope-3

 

Tento človek bol veľmi rešpektovaný čínsky vedec a lekár, ktorý žil v dynastii Chan. Približne v roku 200 nášho letopočtu vynašiel prvé anestetikum, ktoré sa používalo pri operáciach.

Anestetikum, ktoré Hua Tuo vynašiel, sa nazývalo mafeisan. Mafeisan sa vyrábal z marihuany rozdrvenej na prášok a zmiešanej s vínom. Pacientom, ktorí túto látku vypili, potom bolo úplne jedno, čo sa s ich telom deje.

Západná medicína začala anestetiká pri operáciach používať až v 19. storočí, čo znamená, že Číňania mali obrovský náskok. Navyše pri mafeisane sa človek na operáciu asi aj viac tešil…

 

 Starovekí Gréci

 

slavni-ludia-marihuana-konope-4

 

Starovekí Gréci boli veľmi vyspelí a vynašli demokraciu, filozofiu, divadelné hry. Jednoducho povedané títo ľudia boli veľmi pokrokoví.

Okrem vyššie zmienených prínosov, prišli starovekí Gréci aj na to, ako využiť marihuanu. Konopné semienka pohltali, aby sa zbavili pásomníc a teplé extrakty z konope používali na liečbu ušných infekcií. Taktiež trávu podávali dospievajúcim chlapcom, aby v noci netrpeli polúciou.

 

Jana z Arku

 

slavni-ludia-marihuana-konope-5

 

V 15. storočí viedla počas 100-ročnej vojny Jana z Arku francúzsku armádu v niekoľkých výpravách proti Britom. A veľa z nich vyhrala. Tvrdila, že je to preto, že ju vedie Boh. Nakoniec ju však Briti chytili a v roku 1431 ju ako 19-ročnú upálili ako čarodejnicu.

Bola totiž obvinená z užívania „čarodejníckych drog,“ ku ktorým patrila i marihuana. No, dalo by sa diskutovať o tom, či hlasy, ktoré počula boli skutočne božské, alebo šlo len o halucinácie z nadmierneho húlenia…

  

Zdroj: klocher.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím