Toto sú najnávykovejšie drogy: Marihuana k ním nepatrí

Foto: adam.cas.sk
Konopkar, 21. septembra 2016

Vo svetle boja za legalizáciu marihuany sú politické dôvody hovoriace proti tomuto kroku, pri odmietaní plošného zákazu fajčenia tabaku, smiešne v porovnaní s vedeckými dôkazmi.

Hoci aj fajčenie marihuany vo veľkom škodí ako akýkoľvek iný nadmerný príjem drog, nepatrí THC ani zďaleka tak k návykovým drogám ako alkohol a nikotín – dve legálne drogy  ničiace ľudské zdravie a spoločnosť po stáročia.

Najnávykovejšia a aj druhá najškodlivejšia droga sa volá heroín. Opiát sa získava z nezrelých makovíc. Po požití zvýši hladinu dopamínu v mozgu o 200 percent. Toto opojenie je tak euforické, že sa človek stáva skoro okamžite závislým. A závislosť na morfínových drogách vzniká aj fyziologicky. Pri heroíne dochádza veľmi často k smrteľnému predávkovaniu, pretože droga je vysoko toxická.

Druhou najnávykovejšou drogou je aj tá najstaršia, ktorú pravdepodobne poznali už praľudia, keď na jeseň objavili pod stromami skvasené (alkoholom obohatené) ovocie. Výroba alkoholu siaha ďaleko do doby kamennej a dodnes alkohol zapríčiní najviac úmrtí zo všetkých drog sveta. Závislých na etanole sa stáva celá pätina konzumentov. Pre zdravie bezpečná je len minimálna dávka – približne jedno slabé pivo či dve deci vína denne.

Treťou najnávykovejšou drogou je kokaín, droga zo skupiny amfetamínov. Kedysi droga snobskej smotánky a umelcov dnes patrí na Západe k tým najrozšírenejším. Po marihuane je najčastejšou drogou (s vylúčením alkoholu), ktorú ľudia vyskúšajú aspoň raz v živote.

Najviac kokaínu z celej Európy vtiahnu nosom ľudia v Londýne, v odpadových vodách je ho toľko, že sa dá spoľahlivo detekovať. Aj britské bankovky majú na svojom povrchu viac kokaínu ako euro. U kokaínu vzniká hlavne psychologická závislosť a závislými sa stáva asi pätina  tých, ktorí ju rekreačne konzumujú. Tvrdšia verzia kokaínu, crack,  je potom jednou z troch drog sveta, ktoré spôsobujú najväčšie poškodenie zdravia.

Štvrtou najnávykovejšou drogou je nikotín z tabakových listov. Pokiaľ sa opýtate fajčiarov, či sa chcú závislosti na cigaretách a tabaku zbaviť, dve tretiny priznajú, že po tom túžia a v minulosti sa o to neúspešne pokúsili. Nikotín vytvára v mozgu závislosť fyzickú aj psychologickú. Časť fajčiarov má to šťastie, že je závislá iba psychologicky. Títo jedinci po vysadení cigariet nezažívajú fyzické abstinenčné príznaky.

 

Zdroj: adam.cas.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím