Lekárska marihuana verzus lieky proti bolesti

Foto: SITA/AP
Konopkar, 9. septembra 2016

Podľa niektorých vedcov by sa mohla stať lekárska marihuana uznávanou alternatívou ku klasickej opiátovej liečbe silných chronických bolestí.

U klasickej liečby silnej bolesti sa dnes používajú opiáty, na ktoré postupne zvyká návyk pri dlhodobom používaní a tým sa zvyšuje množstvo použitých opiátov s čím súvisí aj zvýšené riziko predávkovania. V priebehu 15 rokov zomrelo na predávkovanie opiátmi viac ako 165 000 Američanov. Zdravotné a sociálne výdavky spojené s predávkovaním sa odhadujú na 55 miliárd dolárov.

To inšpirovalo niekoľkých odborníkov v hľadaní bezpečnejších prostriedkov v liečbe chronickej bolesti.

Legalizáciou lekárskej marihuany v niektorých štátoch USA sa znížil počet úmrtí spôsobený predávkovaním opiátmi. V roku 2014 bola publikovaná štúdia, ktorá preukázala v priebehu 10 rokov zníženie úmrtí po požití opiátov v priemere o jednu štvrtinu menej ako v štátoch, kde lekárska marihuana nebola legálna.

“Lekárska marihuana by podľa môjho názoru mala patriť do kategórie alternatívnej liečby chronickej bolesti, takže ľudia by nemuseli brať opiáty vôbec, alebo by mohli znížiť dávku, ktorú by inak potrebovali,” povedal Bachhuber.

Podľa ďalšej štúdie, ktorej výsledky publikovali v júnovom čísle odborného časopisu Journal of Pain vedci z Michiganskej univerzity, mohli pacientom, ktorí boli liečení opiátmi, znížiť dávku použitých liekov na polovicu, ak boli súčasne liečený aj marihuanou. Zo štúdií na zvieratách sa preukázalo, že kanabinoidy (účinné zložky marihuany) sa vzájomne dopĺňali s účinkom opiátov.

Ďalšia nezávislá štúdia hovorí, že po siedmych mesiacoch užívania marihuany mohlo 44% zo 176 izraelských pacientov skončiť s užívaním opiátov úplne.

Potrebné sú však ďalšie rozsiahlejšie štúdie, ktoré by preukázali bezpečnosť lekárskej marihuany ako alternatívy opiátov.

Avšak ani lekárska marihuana nie je vhodná pre každého. U tehotných žien sa zvyšuje riziko predčasného pôrodu, u iných sa preukázalo otupenejšie konanie. Z výskumu na myšiach sa preukázalo, že vdychovanie dymu je nebezpečnejšie pre cievy ako samotné cigarety. Lekárska marihuana nie je dostatočnou alternatívou ani u pacientov, ktorí sú v záverečnej fáze svojho života (napríklad ťažko chorí na rakovinu) alebo pacienti s veľmi silnými bolesťami, ktorí potrebujú rýchlo a efektívne utlmiť bolesť.

 

Zdroj: adc.sk, sme.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím