V Česku pestujú marihuanu na niekoľkohektárových poliach

Foto: pluska.sk
Konopkar, 22. augusta 2016

Južná Morava. Kraj, ktorý je od Bratislavy vzdialený pár hodín cesty autom. Okrem panenskej prírody, cyklotrás, vinárstiev, hradov a zámkov môžu turisti navštíviť konopnú farmu Vranč.

Ak sa rozhodnete užiť si ešte posledné voľné letné dni, či spestriť si víkend výletom na hrad Bítov na Morave, máte možnosť navštíviť unikátnu konopnú farmu Vranč, ktorú v Česku zriadili ako prvú svojho druhu.

 

marihuanova-farma-morava-3

 

Spočiatku sa síce cítite zvláštne, keď stojíte v poli obklopený trojmetrovými rastlinami niečoho, pred čím vás rodičia a učitelia celý život vystríhali ako pred veľkým návykovým a nebezpečným zlom, ktoré vedie k tvrdým drogám. Poslaním farmy však nie je provokovať, ale vzdelávať a pestovať rastlinu, ktorá má niekoľko praktických využití.

 

Lieky, látky, potraviny

Na poliach je vysadená technická marihuana, ktorá neobsahuje psychotropné THC. Nejde o žiadnu provokáciu, ani výkrik do tmy. Démonizovanú rastlinu sa rozhodli pestovať a následne z nej vyrábať lieky a potraviny, stonky sa dajú využiť v stavebníctve, alebo na výrobu látok.

 

marihuanova-farma-morava-2

 

Ani samotní lekári nepochybujú o liečivých účinkoch zelenej kontroverznej rastlinky. V potravinárstve a v lekárstve sa najčastejšie používajú dva druhy, konope siate a indické. Práve v českých lekárňach sa už niekoľko rokov predpisujú malé dávky marihuany na liečebné postupy pri rôznych závažných diagnózach, ako napríklad skleróza multiplex, na zmiernenie chronickej bolesti pri onkologických ochoreniach či poraneniach miechy.

 

Program pre celú rodinu

Marihuana lieči. Keďže je však THC, hlavná zložka marihuany, na Slovensku považované za psychotropnú látku, poslanci by museli legislatívne upraviť zákon, aby sme v liečebných postupoch napodobnili Čechov, Portugalcov či Američanov, ktorí na trh s medikamentmi liečivú látku pustili. Ako každý liek má aj marihuana svoje neduhy, môže vyvolať vedľajšie účinky a byť spúšťačom psychických chorôb.

 

marihuanova-farma-morava-1

 

Preto jej využívanie na liečebne účely spadá striktne pod kontrolu lekárov. Okrem samotných polí zakladatelia na konopnej farme Vranč prichystali pre návštevníkov hudobný program, dobré jedlo a pitie a labyrint, ktorý je vybudovaný priamo na jednom z konopných polí. Zároveň ponúkajú rôzne konopné výrobky a prevádzkovatelia vám porozprávajú mnoho poučných informácií o rastline, o ktorej sa viedli spory už aj v slovenskom parlamente. Aj to je totiž súčasť farmy. Informovať, búrať mýty a vzdelávať.

 

Zdroj: pluska.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím