Kolumbia chce byť legálnou marihuanovou veľmocou

Foto: WEB
Konopkar, 12. augusta 2016

Drogový biznis sa začína v Kolumbii z čierneho trhu presúvať do legálnej oblasti ekonomiky. Vládni predstavitelia veria, že minuloročná legalizácia marihuany pre medicínske využitie pomôže pritiahnuť investorov a „nakopnúť“ ekonomiku.

Kolumbijský podnikateľ Federico Cock-Correa sa už 30 rokov zaoberá pestovaním kvetín na rozľahlých poliach. Teraz sa ale rozhodol, že pestrofarebné lány osádza marihuanou. Na rozdiel od miestnych drogových barónov, ktorí zarábajú na heroíne a kokaíne, dostane na svoju činnosť úradný súhlas. A úrodu tak bude smieť vyvážať – legálne.

Vláda na čele s prezidentom Juanom Manuelom Santosom dúfa, že minuloročná legalizácia konope pre medicínske účely pomôže v boji s nelegálnym drogovým biznisom. Vytvorí totiž príležitosť legálne zarábať tým, ktorí sa doteraz pohybovali na čiernom trhu. Úrady tiež veria, že nová úprava pomôže pritiahnuť investorov a “nakopnúť” ekonomiku, píšu The New York Times.

“Ide o zdravie, vedu a príležitosť očistiť meno našej krajiny,” hovorí Cock-Correa, ktorý stojí na čele kolumbijskej pobočky spoločnosti PharmaCielo, ktorý chce na nových pravidlách zarobiť. “Je to posun od pestovania plodiny, ktorá zabíja, k tej, ktorá lieči,” dodáva.

Firmy ako PharmaCielo verí, že si v drogovom priemysle nájdu svoje miesto. “Myslíme si, že Kolumbia môže byť na medzinárodnom poli v exporte liečebného konope úspešná,” pridáva sa kolumbijský minister zdravotníctva Alejandro Gaviria. “Sme pripravení byť súčasťou tohto rozvíjajúceho sa svetového trhu.”

Podľa serveru Colombia Reports už sa dalo dokopy prvé poľnohospodárske družstvo zamerané na pestovanie liečebného konope. Vytvorila ho desiatka pestovateľov marihuany v jednom z vojnou najviac zničených regiónov Cauca. Ten doteraz produkoval viac ako polovicu nelegálne pestovaného kolumbijského konope.

PharmaCielo, sídliaca v Toronte, vznikla v roku 2014. Tento rok v júni bola prvou firmou, ktorá získala vládnu licenciu na výrobu kanabisových produktov. Stále ale čaká na povolenie marihuanu pestovať. A ďalšie nasledujú. V júli dostali povolenie kanadská spoločnosť Cannavida a kolumbijská Labfarve-Ecomedics. Tá sa na rozdiel od PharmaCielo chce sústrediť na domáci trh. Nebude teda potrebovať exportnú licenciu a jej štart môže byť rýchlejší.

 

Zdroj: stcity.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím