Konope sa v dávnej minulosti používalo bežne, tvrdia vedci

Foto: s3.amazonaws.com
Konopkar, 9. augusta 2016

Odborníci zistili, že ľudia využívali konope už pred 10-tisícimi rokmi. Predpokladá sa, že kmene v Európe a v Ázii si vybrali rastlinu zhruba v rovnakej dobe, kedy začali ustupovať ľadovce v Európe.

Pavel Tarasov, Tengwen Long a ich kolegovia z Nemeckej univerzity v Berlíne tvrdia, že vlákna, ovocie a peľ z rastlín konope sa objavili v archeologických záznamoch už dávno. Toto je ale prvý prieskum, ktorý odkrýva ako veľmi bolo využívanie konope rozšírené už v rannom období.

Pôvodne sa myslelo, že používanie a šírenie konope prichádzalo zo Strednej Ázie. Výskum ale hovorí, že to nie je také isté. Východná Európa a Japonsko konope využívali v dostatočnom predstihu pred tým, ako sa začalo vôbec s obchodom medzi regiónmi. Long a Tarasov naznačujú, že ľudia v Západnej Eurázii tiež pravidelne užívali konope. Vo východnej Ázii záznamy siahajú do času pred 5000 rokmi.

 

marihuana-ganja-trava-konope

 

Zatiaľ, čo v dnešných časoch je rastlina známa pre svoje psychoaktívne účinky, pre pračloveka to nebol práve jediný a najdôležitejší dôvod pestovania. Kmene si vybrali rastlinu pre svoje nutričné semená a pre jeho konopné vlákna. Tie sa dali veľmi dobre využiť napríklad na výrobu šiat.

Predpokladá sa, že ľudia boli naklonení rastlinám konope dlho predtým, než prišli do styku s alkoholom alebo s drogami.

„Konope sa začalo vo veľkom distribuovať zhruba pred 10 – tisíc rokmi,“ vyjadril sa Long. Až pred 5000 rokmi si ale podľa archeológov ľudia uvedomili, že drogy im môžu zarobiť peniaze. Preto začali pastieri v dobe bronzovej využívať zvieratá a vymieňali ich za drogy s inými kmeňmi.

 

konopny-list-v-rukach

 

Je veľmi pravdepodobné, že psychoaktívne vlastnosti konope sú najčastejším dôvodom, pre ktorý sa dnes používa. Neexistuje ale žiadna záruka, že to bol dôvod, prečo sa tak rozšíril v dobe bronzovej. Long poznamenal, že konope má veľa možnosti využitia a preto je možné sa domnievať, že bol tak vyhľadávaný aj pre iné ako psychoaktívne vlastnosti. 

 

Zdroj: topky.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím