Je pasívne fajčenie cigariet horšie ako pasívne fajčenie kanabisu?

Foto: blog.oxforddictionaries.com
Konopkar, 2. augusta 2016

V dnešnej dobe sa otázkou pasívneho fajčenia zaoberalo už množstvo vedcov. Všetci došli k rovnakému záveru. Pasívne fajčenie škodí, a škodí dosť.

Dnes, s rastúcou legalizáciou marihuany, sa vedci začali zaoberať aj pasívnym fajčením marihuany. Čo myslíte, škodí to viac, menej či rovnako ako cigaretový dym?

Hoci si mnohí z nás myslia, že keď je marihuana zadravšia ako cigarety, aj dym z nej bude menej, alebo vôbec škodlivý. Nová štúdia ale poukazuje na to, že v tomto prípade je škoda na zdraví rovnaká. Pasívne fajčenie marihuany teda škodí rovnako ako dym z cigariet.

Výskum bol robený na laboratórnych potkanoch, ktorí boli vystavený dymu z cigariet a dymu z marihuany. Ich cievy sa rozšírili rovnako, či už to bolo pri dyme z cigariet, alebo pri dyme z marihuany. „Hoci je efekt bol iba dočasný, pri častom pasívnom fajčení sa z toho stane dlhodobý problém,“ hovorí Matthew Springer, profesor medicíny na Californskej univerzite.

V ďalšom teste vedci vyextrahovali THC z dymu z marihuany a zistili, že rozdiel nebol takmer žiadny. THC zložka teda nepôsobí škodlivo pri pasívnom fajčení. Ide o iné spaľované látky, ktoré nám škodia.

Samozrejme ďalšie výskumy sú potrebné, už teraz je však jasné, že ani dym z marihuany, akokoľvek pozitívne účinky táto rastlinka má, je pre naše telo škodlivý.

 

Zdroj: evyskum.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím