Marihuanou proti terorizmu. Taliansko chystá zelený úder Islamskému štátu

Foto: WEB
Konopkar, 20. júla 2016

Bojovať proti Islamskému štátu marihuanou? Možno sa to stane realitou. Dekriminalizácia predaja konope by zasadila tvrdú ranu nielen teroristom, ale aj talianskej mafii, ktorá sa na podieľa na pašovaní marihuany a hašišu.

V Taliansku preto začala celonárodná diskusia o tom, či povoliť predávať marihuanu legálne. Informoval o tom portál Vice.com.

Hlavná trasa pašerákov drog vedie zo severu Afriky z marockej Casablancy, cez Alžírsko a Tunisko až do Tobruku na východe Líbye, vysvetlil taliansky prokurátor zodpovedný za boj s mafiou a terorizmom, Franco Roberti. Na tejto línii leží aj mesto Syrta, ktoré slúži ako najsilnejšie centrum militantov z Islamského štátu (IS) mimo Iraku a Sýrie.

Mesto kontrolujú teroristi od februára 2015. V súčasnosti sa však rebeli bojujúci proti islamistom snažia získať Syrtu späť.

„Je zrejmé, že IS kontroluje líbyjskú trasu pozdĺž zálivu Veľká Syrta,“ povedal Roberti. Podľa výsledkov vyšetrovania, ktorých detaily neboli dosiaľ sprístupnené pre verejnosť, mala polícia získať dôkazy o tom, že predstavitelia talianskeho organizovaného zločinu spolupracujú pri pašovaní drog s teroristami v severnej Afrike, naznačil ďalej Roberti.

V boji proti mafii a Islamskému štátu má pomôcť nový zákon, ktorý predstavia v talianskom parlamente tento týždeň. Talianom dovolí pestovať maximálne päť rastlín konope v domácom prostredí a predaj bude zaručovať štátom riadený monopol. Ak zákon prejde, má potenciál prekaziť obchody pašerákom na severe Afriky, myslí si Roberti.

„Dekriminalizácia alebo aj legalizácia by bola definitívnou zbraňou proti pašerákom, medzi ktorými by mohli byť aj teroristi, ktorí na tom zarábajú,“ povedal ešte v apríli pre agentúru Reuters. Podľa jeho slov mafia a ľudia podozriví z terorizmu dovážajú drogy z Afriky cez Taliansko do celej Európy.

 

Od pašovania neodradí ani hrozba popravy

Používanie alebo predaj drog je pritom v oblastiach kontrolovaných Islamským štátom prísne zakázané. Páchateľom hrozí verejné bičovanie alebo poprava. Napriek tomu tvoria príjmy z predaja drog sedem percent z obratu IS. Mesačne na nich zarobia viac ako štyri milióny amerických dolárov (približne 3,6 milióna eur).

Legálny predaj marihuany v Taliansku tieto príjmy zníži, čím klesnú aj zdroje, ktoré sú používané na teroristické útoky po celom svete.

„Medzinárodný terorizmus je financovaný z kriminálnych aktivít, ktoré sú typické pre mafiu – ako pašovanie drog, tovarov, ropy, archeologických nálezov a umenia, únosov za účelom výkupného a vydierania,“ zdôraznil Roberti.

Novému zákonu by sa nebránila ani talianska verejnosť, podľa prieskumu podporuje legalizáciu marihuany asi 73 percent občanov. Ešte viac ľudí, 83 percent, si myslí, že súčasná legislatíva týkajúca sa problematiky drog je neefektívna.

 

Zdroj: aktualne.atlas.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím