Nová droga je aj na základných školách. Jej meno je herba

Foto: healthaim.com
Konopkar, 15. júla 2016

Herba je sušená rastlina postriekané syntetickou náhradou THC – účinnej drogovej zložky v marihuane. „Pokusnými králikmi“ sa stávajú už školáci.

Najrozšírenejšími drogami na Slovensku sú stále marihuana a pervitín. Popri nich však polícia stále znovu naráža aj na takzvané nové psychoaktívne látky. Kreativita ich výrobcov pritom nepozná hranice.

Najmä na južnom Slovensku a v južných okresoch stredného Slovenska je napríklad rozšírená „herba“.

Národná protidrogová jednotka ju v Správe o stave a vývoji drogovej scény na území SR za rok 2015 popisuje ako sušinu rastliny neznámeho pôvodu, ktorá obsahuje syntetické kanabinoidy, ktoré majú halucinogénne účinky.

„Skúmaním však nevykazuje obsah zakázaných látok.“

 

Už na základných školách

Herba je vlastne usušená rastlina, postriekaná roztokom látky, ktorá má zastúpiť THC.

„Môže to byť marihuana, bylinky, ktoré sa používajú v kuchyni, ale v princípe aj obyčajná tráva. Zelené listy rozdrvia a keď sa vysušia, nastrieka sa na ne nová psychoaktívna látka v tekutej podobe. Keď sa to vysuší, táto látka tam zostane a oni to fajčia,“ popisuje odborník, ktorý nechcel byť menovaný.

Herba sa podľa polície vozí najmä z Maďarska, problém s ňou majú predovšetkým v pohraničí. Rozširuje sa však aj v Poľsku.

Fajčí sa rovnako, ako marihuana a má aj rovnaký okruh užívateľov. Ten zasahuje aj nižšie vekové kategórie.

„Na základe operatívnych informácií bol jej výskyt zaznamenaný aj na základných školách,“ píše sa v správe.

 

Pokusné králiky

Polícia pritom upozorňuje, že riziko pri nových psychoaktívnych látkach, ktoré sa pridávajú aj do „herby“ je riziko obrovské. „Neexistujú žiadne testy a „pokusným králikom“ sa stáva každý užívateľ.“

Napriek tomuto riziku sa stále objavujú nové psychoaktívne látky aj na Slovensku.

„V roku 2015 sme zaznamenali 42 záchytov takýchto látok. Väčšinou ide o syntetické kannabinoidy, ktoré sú súčasťou rastlinných zmesí ponúkaných ako „herba“.“

Tieto látky sa viažu na rovnaké receptory ako THC (hlavná účinná látka konope), ich účinok však podľa policajných expertov nie je rovnaký.

 

Khat zo Somálska

Od roku 2008 Slovensko hlásilo nové psychoaktívne látky na rastlinnej báze. Ešte v roku 2012 respondenti v dotazníku ohlásili až 20 rôznych látok rastlinného pôvodu. Medzi najčastejšie sa vyskytujúce patrí khat, kratom a šalvia divotvorná.

Khat, alebo katha jedlá, je rastlina podobná nášmu vtáčiemu zobu. Dosahuje výšku 1 až 1,5 metra a pochádza z oblasti Somálskeho a Arabského polostrova.

„Psychoaktívne účinky vyplývajú z uvoľnenia katinónu a katínu pri žuvaní jej listov. Na ulici sa predáva ako „qat“, „gat“, „chat“, „miraa“, „murungu“ či „arabský alebo habešský (abesínsky) čaj“,“ píše sa v policajnej správe.

Lísty khatu musia byť spotrebované skoro po zbere, užívajú sa preto najmä čerstvé. Ich žuvanie má podobné účinky ako užitie amfetamínu. Zatiaľ neboli zaznamenané úmrtia spojené s touto látkou.

 

Psychóza aj depresia

„Avšak dlhodobé užívanie khatu je spojené s nepriaznivými účinkami, ktoré vedú ku psychiatrickým (psychóza, depresia) či neurologickým chorobám alebo iným vážnym poškodeniam dôležitých orgánov ľudského tela, ktoré sú podobné ako pri užívaní amfetamínu a kokaínu.“

Podľa šéfa Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomíra Okruhlicu užívanie tejto rastliny u nás nie je veľmi rozšírené.

„Má slabo stimulujúce a euforizujúce účinky, nie je to výrazne problematická droga pre nás. Typická je pre oblasť Somálska, či Jemenu, podobne ako kokaín v Peru, ale má omnoho menej výrazné psychotrobné účinky, ako kokaín,“ vysvetlil.

 

Pervitín nahradil heroín

Výrazné miesto si u nás naopak vybudoval pervitín, ktorý sa dováža predovšetkým zo susednej Českej republiky. Do veľkej miery medzi užívateľmi nahradil heroín.

„Napodiv toto sa stalo, hoci majú z klinického hľadiska opačné účinky. Pervitín podobne ako kokaín zvyšuje aktivitu, kdežto heroín utlmuje,“ povedal Okruhlica.

Užívatelia heroínu podľa neho prešli na pervitín, keď heroínu ubudlo a znížila sa jeho koncentrácia. „To isté sa stalo napríklad aj v Maďarsku, kde prešli na mefedron, aj ten má opačný účinok ako heroín.“

Najrozšírenejšia je u nás stále marihuana a do kontaktu s ňou prichádzajú podľa polície už 12-ročné deti.

„Ak je niečo relatívne ľahko dostupné, s experimentovaním začínajú aj deti. To je aj prípad legálnych látok, ako alkohol a cigarety. Keďže marihuana sa dá aj kdekade vypestovať – na poli v lese aj doma – je rozšírená, stane sa že aj deti to skúsia. Ale závislé deti sa u nás nevyskytujú,“ zdôraznil Okruhlica.

 

Zdroj: aktuality.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím