8 krajín, ktoré ľudia navštevujú kvôli marihuane

Foto: interez.sk
Konopkar, 7. júla 2016

Marihuana je vo všeobecnosti považovaná za ľahkú drogu, no podľa našich slovenských zákonov je jej výroba, prechovávanie a užívanie nezákonné a je kvalifikované ako trestný čin.

Avšak ako iste viete, nie vo všetkých krajinách sveta je to tak. Niekde nad užívateľmi polícia priviera oko, inde je marihuana, či niektoré ďalšie drogy dekriminalizované, a inde je dokonca marihuana legálna a štát na jej predaji zarába. Pozrite sa na prehľad krajín v ktorých marihuanu nepokladajú za tak vážnu drogu, aby jej užívanie by malo byť trestané.

 

Španielsko

spanielsko-mariska

V Španielsku je marihuana v podstate legálna už niekoľko desaťročí. Centrom biznisu s marihuanou je Barcelona, ktorá je považovaná za mekku marihuany v Španielsku. Predaj marihuany je však stále zakázaný, legálne je len pestovanie pre vlastnú spotrebu.

 

Portugalsko

portugalsko-mariska

Aj druhá krajina na Pyrenejskom polostrove má veľmi uvoľnený vzťah k tejto rastline. A nielen k nej. V Portugalsku sú už viac ako desať rokov dekriminalizované všetky drogy, okrem marihuany napríklad aj kokaín, pervitín, alebo heroín. Dekriminalizácia znamená, že tieto látky sú stále nelegálne, no štát si nemyslí, že užívatelia drog patria pred súd a prípadne do väzenia. Radšej im ponúkajú pomocnú ruku v podobe liečby závislosti.

 

Kanada

kanada-mariska

Tento severný sused USA a druhá najväčšia krajina na svete má marihuanu legálnu na liečebné účely, keďže je mnohými štúdiami potvrdené, že marihuana má pozitívny liečebný účinok na mnohé ochorenia. Okrem toho sa kanadská vláda rozhodla že od roku 2017 povolí užívanie marihuany aj na rekreačné účely a to aj zdravím ľuďom.

 

Izrael

izrael-marihuana

Izrael sa už dlhé roky zaujíma o liečebné účinky tejto drogy. V krajine prebiehajú mnohé lekárske pokusy a experimenty s marihuanou a Izrael patrí medzi top svetových lídrov vo výskume vplyvu marihuany na boj s rakovinou. Marihuana je uznaná ako liek, a tak ju môže predpisovať aj všeobecný lekár, ak usúdi, že pacientovi by mohla pomôcť lepšie ako niektoré iné lieky, či lekárske postupy.

 

Island

kanabis-sneh

Podľa štatistík sa priemerne na tomto ostrove na severe Európy nachádza najviac konzumentov marihuany na celom svete. Až jedna pätina populácie tohto ostrova totiž tvrdí, že marihuanu užíva pravidelne. Marihuana je tu síce zakázaná, no za jej držbu nehrozí väzenie, ale len malá pokuta. Podľa niektorých štúdií je na Islande marihuana populárna najmä kvôli vysokým cenám alkoholu.

 

Holandsko

coffee-shop-amsterdam

Ak by sme si mali predstaviť krajinu spojenú s marihuanou, asi každému by napadlo práve Holandsko. Krajina je známa svojimi coffee shopmi, v ktorých si miestni obyvatelia môžu okrem kávičky dopriať aj ručne ubalenú marihuanovú cigaretu. Aj keď je marihuana v Holandsku vlastne nelegálna, rôzne miestne zákony a iné upravy a normy z nej robia v podstate legálnu rastlinu. Avšak jej predaj na ulici je zakázaný a trestaný rovnako ako napríklad u nás.

 

Uruguaj

marihuana-uruguaj

Táto malá latinskoamerická krajina zaplnila pred dvomi rokmi titulky skoro všetkých novín, kedy ako prvá krajina na svete úplne legalizovala marihuanu. Cieľom vlády prezidenta José Mujicu bolo, aby sa takto zlikvidovali mafiánske kartely, ktoré si na obchode s touto rastlinou založili úspešný biznis. Vláda navyše nastavila ceny “štátnej” marihuany tak nízko, že kartelom sa neoplatilo ďalej s ňou obchodovať, a tak v podstate zo dňa na deň zanikol v Uruguaji nelegálny obchod s touto rastlinou.

 

Severná Kórea

severna-korea-marihuana

Áno. Táto krajina, ktorú celý svet oprávnene považuje za poslednú baštu krutej komunistickej diktatúry má veľmi pozitívny vzťah k marihuane. Alebo lepšie povedané, nemá k nej žiadny vzťah. Neexistujú tu zákony ohľadom tejto rastliny, a tak sa k nej správa ako k hociktorej inej rastline. Marihuana tu rastie pozdĺž ciest a nikto sa nad jej fajčením nepozastavuje. Mnohí severokórejčania ju bežne fajčia a je tiež veľmi populárna medzi vojakmi severokórejskej armády.

 

Zdroj: interez.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím