V Európe aj na Slovensku dominuje marihuana

Foto: EMCDDA
Konopkar, 16. júna 2016

Návrat extázy, nové psychoaktívne látky a veľa užívateľov marihuany.

To sú v skratke výsledky výročnej správy Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA), ktoré prezentovalo minulý týždeň ministerstvo zdravotníctva.

Veľkým nebezpečenstvom sú internetové drogové trhy. „Vyše 88 miliónov dospelých aspoň raz vyskúšalo drogu, to je štvrtina Európanov,“ uviedla Cláudia Costa Storti z Európskeho monitorovacieho centra. K najčastejšie užívaným drogám patria konope a kokaín. „Počet mladých v Európe vo veku od 15 do 35 rokov, ktorí za posledný rok užili kanabis, stúpol na 16,6 milióna. To je výrazne vysoké číslo,“ upozornila C. Storti.

Ako dodala, používanie kanabisu sa v jednotlivých krajinách líši. Kým v Španielsku, vo Veľkej Británii či v Nemecku je situácia stabilizovaná, v krajinách ako Česká republika, Francúzsko, Bulharsko, Taliansko a Fínsko zaznamenali vysoký nárast užívania marihuany.

 

Návrat extázy

Na trh sa však vracia aj extáza, ktorá sa neužíva už len v tanečných kluboch a na večierkoch. Hoci donedávna bola táto droga na ústupe, najnovšie prieskumy ukazujú nárast užívateľov vo vekovej kategórii medzi 15 – 34 rokov.

Zvyšky tejto látky v komunálnych odpadových vodách boli v roku 2015 vyššie než v roku 2011, pričom v niektorých mestách ide o prudký nárast.

Európska správa tiež vyjadrila znepokojenie nad nárastom úmrtí v dôsledku predávkovania v niektorých krajinách. Odhaduje sa, že v EÚ v roku 2014 došlo najmenej k 6 800 úmrtiam z predávkovania, najmä v súvislosti s heroínom a inými opioidmi, čo je o niečo viac v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Znepokojujúce nárasty počtu úmrtí sa uvádzajú v niektorých krajinách s dlhodobými problémami s opioidmi, napríklad v Írsku, Litve, vo Švédsku, v Spojenom kráľovstve.

„Dôvody nárastu fatálnych predávkovaní sú nejasné, ale môžu zahŕňať viaceré faktory, napríklad zvýšenú dostupnosť heroínu, vyššiu čistotu, starnutie užívateľov a meniace sa spôsoby užívania vrátane užívania syntetických opioidov a liekov,“ uviedla C. Storti.

Veľkým rizikom podľa C. Storti sú aj nové psychoaktívne látky, často vysoko toxické. Agentúra ich monitoruje viac ako 560, len minulý rok pribudlo 98 nových látok. „Mladí užívatelia môžu nevedomky pôsobiť ako ľudské pokusné králiky v prípade látok, ktorých možné zdravotné riziká sú zväčša neznáme,“ uvádza správa.

Objavili sa aj hromadné otravy, napríklad v Poľsku – ako dôsledok užívania syntetických kanabinoidov (náhrada kanabisu).

Aj na Slovensku sa od roku 2010 zisťuje užívanie nových psychoaktívnych látok, ide o fenomén, ktorý funguje v Európe (tzv. dizajnérske drogy), teda nekontrolované látky, ktoré napodobňujú účinky psychoaktívnych látok. Mladí ľudia ich navyše často užívajú v kombinácii s konope, alkoholom, prípadne s inými drogami.

 

Na Slovensku marihuana

Na Slovensku je marihuana respektíve konope najčastejšie užívanou drogou. Mladí ľudia sa k nej dostanú nielen v mestách, ale aj na vidieku a na festivaloch.

Ako upozornil RNDr. Imrich Šteliar z Národného monitorovacieho centra pre drogy (NMCD), niektorí si marihuanu nedoprajú iba občas, ale fajčia ju každý deň. Kanabis je podľa neho jediná ilegálna droga, pri ktorej sa dlhodobo zaznamenal nárast denného užívania. Dôvodom je to, že je lacná a ľahko dostupná.

Čo sa týka extázy, podobne ako v Európe, aj na Slovensku počet užívateľov stúpa. „Extáza je na Slovensku stále doménou klubov a festivalov,“ povedal I. Šteliar.

Svedčia o tom vzorky z komunálnych odpadových vôd. Ak sú v niektorých mestách festivaly, jej koncentrácia je tam až 15-násobne vyššia ako obyčajne. V porovnaní s ostatnými európskymi mestami takáto koncentrácia však nie je vysoká.

 

Menej HIV

Dobrou správou je však nižší počet HIV pozitívnych, ktorí sa vírusom nakazili pri injekčnej aplikácii, i keď v rámci Európy sú lokálne ohniská, kde počet nakazených rastie, ako napríklad Írsko, Škótsko a Luxembursko. Stúpa však počet nakazených hepatitídou typu C.

„Situácia s HIV pozitívnymi na Slovensku je dobrá, nemáme ani dve desiatky tých, ktorí sa nakazili injekčným podaním,“ uviedol riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí a hlavný odborník MZ SR pre medicínu drogových závislostí MUDr. Ľubomír Okruhlica, CSc.

 

Zdroj: mediweb.hnonline.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím